Windows Live Aile Koruma Filtresi

Şimdi gelelim hayatın gerçeklerine dostlar.
Windows Live Aile Korumasından bi haber ebeveynler olduğunu biliyorum. 2011 sürümü ile daha da güzel olmuş bence.

Windows Live Aile Koruması nedir?
Windows Live Aile Koruması ile çocuklarınızın Windows Live Messenger, Windows Live Hotmail ve Windows Live Spaces kullanarak görüntüleyebileceği web sitelerini ve iletişim kurabileceği kişileri sınırlayarak korunmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayar başında geçirebilecekleri zamanı, oynayabilecekleri oyunları ve kullanabilecekleri programları da kısıtlayabilirsiniz. Çocuklarınızı sürekli gözetlemek zorunda kalmadan, onların çevrimiçi ortamda yaptıkları üzerinde daha fazla denetim elde edersiniz.

windows live family safety resim

windows live aile filtre koruma

Windows Live Aile Koruma Filtresi , google yahoo bing ve diğer popüler arama motorlarında güvenli arama yapmayı sağlıyor.
Öncelikle söylemekte fayda var : Farklı yaş gruplarında birden fazla çocuğunuz var ise her çocuğunuz için ayrı bir windows kullanıcısı oluşturmanızı tavsiye ederim.
Böylece her çocuk için farklı seviyelerde güvenlik filtresi kullanabilirsiniz. 7 yaşındaki çocuk ile 15 yaşındaki çocuk bir olmamalı.

Aslında şunu da eklemek lazım sırf çocuklar için değil kendimiz için sürekli yetişkin (adult) reklam açan abuk sabuk içerikli sitelerle karşılaşmamak temiz bir sörf için bire bir program.

Etkinlikleri kolaylıkla izleyin
Çocuklarınızın etkinliklerini kolaylıkla izlemek için etkinlik raporlarından yararlanarak Internet’i kullanma sorumluluğunu öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Daha çok denetim sahibi olmak isteyen ebeveynler, uygunsuz içeriği engellemek veya çocukların erişimini yaşlarına uygun sitelerle sınırlamak için Aile Koruması’nı kullanabilir. Ayrıca çocuklarınızın Windows Live Hotmail ve Windows Live Messenger üzerindeki e-posta ve anında ileti erişimini yalnızca onaylı kişilerle sınırlayarak çocuklarınızın çevrimiçi olarak nelerle meşgul olduğunu ve kimlerle konuşabildiğini de her zaman bilirsiniz.

http://explore.live.com/windows-live-family-safety?os=other adresinden programı indirip kurulma geçin. Kurarken kullandığınız windows live hesabınızı girin (msnde kullandığınız hotmail adresiniz)

Kurulum sırasında size windows üzerinde açtığınız kullanıcıları gösterecek, hangi kullanıcıya hangi seviyede filtre uygulamak isterseniz seçimizi yapın.

Çocuğumun bazı web sitelerini görmesini veya çevrimiçi sohbet etmesini nasıl engelleyebilirim?

Çocuğunuzun belirli web sitelerini görmesini veya çevrimiçi sohbet etmesini önlemeye yardımcı olmak için, Windows Live Aile Koruması web sitesine gidin ve çocuğunuz için uygun filtre düzeyini seçin. Şöyle yapacaksınız:

Herhangi bir bilgisayarda Aile Koruması web sitesine gidin ve sonra ebeveyn veya velinin Windows Live ID’siyle oturum açın.

 1. Web filtresini ayarlamak istediğiniz çocuğun adının altındaAyarları düzenle’yi tıklatın.
 2. Web filtresi’ni tıklatın, Web filtresini açı seçin ve sonra filtre düzeyini seçmek için kaydırıcıyı hareket ettirin. Bu ayarlar, en üstte en sıkı ayarlardan en altta en hoşgörülü olanlara kadar değişir:
  • Internet erişmini tümüyle engellemek için Internet yok’u seçin. İzin Verilenler listesinde olanlar da içinde olmak üzere tüm web siteleri engellenir.
  • Yalnızca bir ebeveynin İzin Verilenler listesine eklediği web sitelerine erişim izni vermek için Yalnızca İzin Verilenler listesi’ni seçin.
  • İzin Verilenler listesindeki sitelere ve bunlara ek olarak çocuklara uygun kategorisindeki web sitelerine erişim izni vermek için Çocukların kullanabileceği siteler’i seçin. Bu ayar, yetişkin içerikli siteleri, sosyal ağları, web sohbetini ve web postasını engeller.
  • İzin Verilenler listesindeki sitelere, bunlara ek olarak da çocuklara uygun ve genel ilgi alanı kategorilerindeki web sitelerine erişim izni vermek için Genel ilgi alanı’nı seçin. Genel ilgi alanı siteleri, sosyal ağ veya yetişkin içeriği gibi diğer kategorilere girmeyen sitelerdir. Popüler arama motorları genel ilgi alanı siteleridir (ancak bunların sonuç listeleri bu kategoride olmayabilir). Bu ayar, yetişkin içerikli siteleri, sosyal ağları, web sohbetini ve web postasını engeller.
  • İzin Verilenler listesindeki sitelere, çocuklara uygun ve genel ilgi alanı kategorilerindeki web sitelerine ve sosyal ağlara, web sohbetine ve web postasına erişim izni vermek içinÇevrimiçi iletişim’i seçin. Bu ayar yetişkin içerikli siteleri engeller.
  • Tüm web sitelerine erişim izni vermek ancak yetişkin içeriğinden kuşkulanılan web sitelerine izin vermeden önce uyarı görüntülenmesini sağlamak için Yetişkin içerikte uyar’ı seçin. Engellenenler listesindeki siteler engellenmeye devam eder.

NOT: Windows Live Aile Koruması en son teknolojiyi kullansa da, bu tür hiçbir sistem %100 doğru çalışamaz. Web filtresi gelişmekte olan bir teknolojidir ve kimi zaman bir web sitesini ebeveynlerin veya site yayımcısının düşündüğünden farklı bir kategoriye alabilir. Ebeveyn veya site yayımcısı bir sitenin engellenmesi veya siteye izin verilmesi gerektiğini düşünürse ancak durum böyle değilse, bunu Aile Koruması ekibine bildirebilir.

Çocuğumdan çok sayıda web sitesi ziyaret etme isteği geliyorsa ne yapmalıyım?

Web filtresi ayarlarını daha az kısıtlayıcı yapmayı düşünebilirsiniz. Genellikle, sürekli olarak çocuğunuzdan gelen web sitesi isteklerine onay vermek durumunda kalıyorsanız, kullandığınız web filtresi ayarı büyük olasılıkla fazla kısıtlayıcıdır. Diğer taraftan, çocuğunuzun etkinlik raporunda çok sayıda şüpheli web sitesi görüyorsanız, kullandığınız ayar büyük olasılıkla fazla serbesttir. Daha az kısıtlayıcı ayarlar, Aile Koruması web sitesinde Web filtresi sayfasının alt kısmında yer almaktadır.

Not 2: İnternet explorerden başka bir tarayıcı kullanmamanız tavsiye edilir

web filtre çocuk koruması

internet çocuk filtresi


Çocuklar lafım size 🙂

Aile Koruması ürününde ebeveynleriniz Internet’i kullanırken güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olan ayarlar seçerler. Bu ayarlar çevrimiçi ortam belirli şeylerden veya belirli kişilerle konuşmaya karşı korunmanıza yardımcı olur.

Aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Aile Koruması ayarlarınızın izin verdiği web sitelerine bakabilirsiniz.
 • anne baba yada ağabeyiniz, hangi web sitelerini ziyaret ettiğiniz veya ziyaret etmeye çalıştığınız gösteren bir etkinlik raporuna bakabilir. Bu rapor, çevrimiçi ortamda neler yaptığınızı ebeveyninize bildirerek sizi daha iyi korumalarına yardımcı olur.
 • Sizin için hangi ayarların doğru olduğu konusunda ebeveyninizle konuşmalısınız. Aile Koruması tarafından hangi tür web sitelerinin engelleneceğine birlikte karar verebilirsiniz. Siz ve ebeveyniniz ayrıca, kişi listenize bir kişi eklemeden önce kendilerine sormanız gerekip gerekmeyeceğine de karar vermelisiniz.
 • Bir kişi eklemek veya engellenen bir web sitesini görmek istiyorsanız, izin istemek için ebeveyninize e-posta gönderebilirsiniz. Ebeveyniniz yakınınızdaysa kendisine de sorabilirsiniz.
Emre Özcan 2010-12-12T16:46:21+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

One Comment

 1. misafir 12 Aralık 2010 at 14:50 - Reply

  güzel olmuş 😀

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: