Tüm Zamanların En iyi 1500 Yabancı Müzik Albümü

yabancı albümlerTüm Zamanların En iyi 1500 Yabancı Müzik Albümü

(listenin kendisini görüntülemek isteyenlere entry’nin altlarına doğru ilermelerini öneririm. listeyi “neden” oluşturduğumu, bunu nasıl gerçekleştirdiğimi listeden önce anlatıyorum)

bundan bir süre önce sözlükte bir yazarın “kişisel” olarak yaptığı “1960-2009 arası en iyi 250 “albüm” listesini okudum. hem yıllardır dinlediğim birçok albüm üstüne yazılmış güzel yorumlar görmenin, hem de “yeni bir şeyler keşfetme”nin verdiği keyifle listeyi arşınlıyordum ki dizilmiş 250 tane albümün içinde tek bir queen bile olmadığını farkettim. burada bir sıkıntı yok, yazar zaten listeyi “kişisel” yapmış, herhangi bir oylamaya sunmamıştı, ancak yine de kendi kendime, queen, “kişisel” bile olsa 250 albümlük listeye girecek kalitede bir albüm üretememiş miydi diye sordum.

yıllar önce giriştiğim ancak “gerçekliğine” ve “yeterliliğine” inanmadığım için kenara kaldırdığım bir “top 500” listemi aklıma getirdim ve öncelikle referans aldığım önemli müzik listelerini tekrar açtım, hepsini inceledim ve popüler müzik tarihi albüm listelerinin, kendi içinde oldukça değişken ancak resmin bütününe bakıldığında “aşağı yukarı” aynı şeyi anlatmak istediğini farkettim. yeterli sayıda olmak kaydıyla geçmişten günümüze gelen listeleri referans belirleyip, kendi arşivimi de katıp, sonucunda bir “büyük resim” verebileceğim liste olabilir miydi?

bu incelemelerin sonuçlarını listeledim.
1. büyük listelerin çoğunluğu 2000 yılından önce hazırlanmıştı. bu da son 15 yıllık bir müzik tarihini yok saymak demekti. son 15 yıl ise, alternatif rock, rap, hip-hop, pop hatta heavy metal için bile nispeten verimli geçmişti, gözardı edilemezdi. dolayısıyla o listeler “geçerli” ama “yetersizdi.
2. küçük listeler ise dinamik ama resmin çok küçük bir parçasıydı. yani “best of 2010s” tarzı bir listeyle resmin geneline dair fikir sahibi olmak neredeyse imkansız.
3. dinamik website’lerin tuttuğu listelerde ise tüm zamanlara ait derlemeler bulunuyordu ancak bu listelerin ve internetin kullanıcı kitlesi gözönüne alındığında, geneli gençlerden oluşan bir topluluk çoğunlukla “alternatif rock”a kayıyordu, dolayısıyla bu sefer de caz, soul, r&b ve olmazsa olmaz “müzikaller” epey “underrated” kalıyordu. örneğin “west side story”, besteveralbums.com’da tüm zamanlarda neredeyse 7000. sıradaydı. haliyle bu da tek başına bir referans olamazdı.
4. kendi arşivim: yazının en başındaki “ama queen neden yok” sorununun temel nedeni zaten baz “kişisel” yaklaşım. öznelliği dolayısıyla geçersiz.

sorunu tanımlamıştım ancak çözüm çok kolay görünmüyordu.

—————–one list to rule them all—————–
evet, amaçlanan buydu, “popüler müzik tarihini” özetleyen bir liste istiyordum. bu liste ebediyen geçerli olamazdı ancak “ben müzik dinlemek istiyorum, ne önerirsin” diyen birine “uzun yıllar” gözünü kapatıp dinleyebileceği, müzik türlerinin birbirini ezmediği bir liste, aşağı yukarı, sunabilmeliydim. çözüm, analizimde maddelediğim tüm listeleri uygun şekilde, birbirini ezmeyecek şekilde çaprazlamak ve bunları, kendi süzgecimden de geçirip, yani arşivimdeki listeyle ve puanlamalarla da eşleştirip, güzel bir liste çıkarmaktı. ancak bu kolay bir iş değildi.

metodolojim

 1. liste seçimi: elimde 50’den fazla müzik listesi vardı. bunlardan birkaçı gerçekten büyük listeler, kalanıysa hem “müzik türü” bazlı, hem de “dönem” bazlı yapılmıştı. dolayısıyla hepsini incelemeye kattım.

 2. inceleme: listelerde “tekrar”dan kaçınmak esastı. çünkü az sonra bahsedeceğim puanlama algoritmasına göre bir albümü çokça aynı listeye sokmak, puanını haksız şekilde yükseltmek demekti. bunu düşünerek listelerin sayısını 50’den 10’a indirdim. kalan 40 listedeki “tekrar” eden albümleri, bir nevi “duplicate removal” mantığıyla eledim. zaten örneğin, en iyi 250 heavy metal albümü gibi bir listeyi rolling stone da mtv de aşağı yukarı aynı albümleri koyacak şekilde yapıyordu. incelemem sonucundaki bulgulardan birisi de bu “benzerlikti”.
  sonuç itibariyle liste 50’den 10’a, sonrasındaysa 4’e inmişti. 4 büyük listenin birisi benim arşivimdi ve arşivde “bütün albümler” mevcuttu, ki saf “internet” bazlı bir araştırma listesi istemediğim ve “kendi beğenimi” de katmayı amaçladığımı düşünürsek çok güzel bir gelişmeydi.

 3. puanlama: albümlerin puanı, albümün sıralamasının, dolayısıyla buna bağlı ağırlık puanının ve “kişisel sabit”imin ve listedeki “albüm” sayısının belli oranlarda çarpımıyla oluştu. algoritmayı “en adil olacak” şekilde ayarlamaya çalıştım. iyi olduğunu düşünüyorum.

 4. sonuç: hesaplamalar sonucu ortaya çıkan sıralama ağzımı açık bıraktı desem yeridir zira içime sinmeyen çok az sonuç vardı. bunları da yine “kişisel sabit”imle oynayarak puanlarını yükselttim ancak liste, hani “sanki” olmuştu.

 5. yayınlama: peki elimdeki binlerce albümün kaçını yayınlamalıydım? sanırım başlıktan sonucu aşağı yukarı tahmin etmişsinizdir. 500 albüm iyi bir resim vermiyordu, 1000’deyse “2000” sonrası yeni kuşağı çok resmedemediğimi farkettim ve “1500”de karar kıldım. günde birer albüm dinlense üç yılda popüler müzik tarihi hakkında “öhüm möhüm” edilebilecek yetkinliği verebilecek bir listeydi. ve daha da güzeli, listede artık “west side story” de vardı : )

sanırsam artık “e hadi ver şunu” diyorsunuz, haklısınız.

öncelikle ilk 10 albümün benim için çok “özel” olduğunu belirtmeliyim, bu sebeple üzerlerine birkaç bir şey çiziktirdim. kalanı içinse fiziksel olarak 1500 albümlük bir yazı yazabilecek güçte olduğumu zannetmiyorum. bu haliyle bile çalışma beni epey yordu.

buyrun o 10 albüm:

 1. bob dylan – highway 61 revisited

hank moody’nin californication’da kızına “classic heartbreak album” diyerek anlattığı “blood on the tracks” benim için burun farkıyla bir numara olabilirdi ancak popüler müzik tarihinde çok az albüm, hem dinleyicisi, hem de dönemin ve dönem sonrası sanatçıların üzerinde, “highway 61 revisited” kadar etki bırakmıştır.
bu mucize albümün şekillenmesinde ise dylan’ın “don’t think twice it’s all right”ta sitemlendiği amerikan-italyan sevgilisi suze rotolo’nun payı, dolaylı da olsa, büyüktür zira, rotolo, zamanında dylan’ın sadece politik bakışını değiştirmekle kalmamış, okuduğu kitapları, brectherian tiyatrosunu, rimbaud şiirlerini de dylan gibi bir “şarkı sözü” makinesine enjekte etmiştir. sonucundaysa dylan, henüz 21 yaşında blowin’ in the wind, a hard rain’s a-gonna fall gibi, okunduğunda insana “allah allah” çektiren şarkıları bestelemiştir.
(bkz: #45493480)
haliyle 1965 yılına gelindiğinde dylan’ın “highway 61″ı yazmaması için hiçbir engel yoktu.
ama bu albümün, 1500 albümlük bir listenin ilk sırasına geçmesine sebep olan şey sadece bu değildi. 1965 yılının yazında yayınlanan bu albüm dylan için zor bir dönemi geride bırakmasını sağlamıştı ancak bu albümden ve dönemin ruhundan etkilenecek, tarihin seyrini değiştirecek bir başka grup için de “güzel ama çetrefilli” bir kış yoldaydı. (bkz: the beatles)

 1. the beatles – rubber soul

incelediğim 50’den fazla listede rubber soul’u ilk 5’te görmek oldukça zordu ancak benim için bu albüm, ötesinden berisinden “bağımsız” dinleyebileceğim bir yapıt değildi çünkü the beatles’ın, “artık turnedeyken albüm bestelemek istemiyoruz, albüm grubu olacağız” uyanışının bir mihenk taşıydı. bob dylan, the byrds ile esen folk rock rüzgarını ve the beach boys’un “armonik vokal pop”unu da arkasına alan the beatles, dylan’ın “highway 61 revisited” ile başlattığı bir zincirleme reaksiyonun ortasındaki halkalardan biri oldu. rubber soul’un yayınlanması ile the beatles, üzerlerinden epey bir yük atmıştı evet, ama bu sefer de başka bir grup için bu “rövanş maçı” anlamına geliyordu: (bkz: the beach boys)

 1. the beach boys – pet sounds

surf rock’ın miğferleri the beach boys’un, dönemin neredeyse bütün akımlarını ve bir “imza” haline gelmiş “armoni vokal”i de arkalarına alarak oluşturduğu “ustalık eser”i.
brian wilson, albüm üstünde aylar boyu çalışmış, bu uğurda the beach boys ile turnesini bırakmış ve müzik tarihinin en sıradışı, en çılgın albümlerinden birisi, 60’tan fazla müzisyenin katılımı ve “köpek düdüğü”nden tren sirenine, coca-cola kutusundan yaylı enstrumanlara kadar envai çeşit enstrumanla ve haliyle, “senfonik” bir altyapıyla dinleyici karşısına çıkmıştı.
dylan ile başlayıp the beatles’ın üzerine sıçrayan progresif dalgalar, brian wilson’ın “rubber soul”u dinlemesi üzerine “challange accepted” diyerek giriştiği ve uzun ve zorlu bir çalışma sonucu “pet sounds”un ortaya çıkmasını sağlamış ve, “ne şanslıyız ki”, bu reaksiyon, “brian’la sahnede bu şarkıyı (bkz: god only knows) çaldık ama sound check sırasında ayakta durmakta zorlanıyordum, o kadar yoğun” diyen paul mccartney ve grubuna son bir “iş” daha çıkartmıştı. the beatles için 1966 kışı da “kolay” geçmeyecekti.

 1. the beatles – sgt. pepper’s lonely hearts club band

dylan ile başlayan zincirleme reaksiyonun son halkası. albümü her dinlediğimde, “highway 61 revisited” gibi bir “referans”ın nasıl olup da önce rubber soul’a, sonra “pet sounds” aracılığıyla “sgt.peppers” gibi “bambaşka” bir albüme dönüştüğü “demek ki doğru zaman, doğru yer ve doğru insanlar” diyerek cevaplayabildiğim garip bir sorudur benim için. pop’un limitlerini iyice esneten hatta büyük ihtimalle çıtayı en yukarı çeken, ingiliz psychedelia’nın güzide bir örneği olan bu albüm, erken bir “concept albüm” niteliği de taşımakla yetinmeyip “progressive rock”ın kapılarını da hafiften aralamakta. the beatles’ın turnelere birkaç yıl önce veda etse “acaba neler yapabilirlerdi” dedirttiği ilk albüm de aynı zamanda.

 1. bob dylan – blood on the tracks

“if you see her say hello
she might be in tangier”

benim gibi iflah olmaz bir “queen” hayranı, her zaman popüler müziğin en hisli ballad’ının “love of my life” olduğunu düşünmüştür ancak dylan’ın şarkı sözü yazmaktaki ustalığı ve dönemin “folk” ruhunu akıttığı melodik tarzı, bana kalbimdeki o tahtı iki şarkıyla paylaşmamı emrediyor. blood on the tracks, bir ayrılık albümü. ve haliyle 1500 albümlük koca bir listenin de boynu bükük “kırık kalpler senfonisi”.

 1. the velvet underground – the velvet underground & nico

psychedelia’nın “altın yılı” diyebileceğimiz 1967’nin asi albümü. andy warhol’un ikonik çizgilerinin albüm kapağı olduğu, lou reed ve zaman zaman john cale’in, “uyuşturucu bağımlılığı, “fuhuş ve cinsel sapkınlıklar”, “sadizm”, “mazoşizm” gibi, rtük’ün uzaktan duysa üzerine beton dökeceği konuları işledikleri şarkılarla sansasyon yarattığı kült albüm. tüm bunlara rağmen lou reed’in sesi, o karmaşaya, soğuk ve iğreti konulara tezat bir şekilde “babacan”dır. tüm zamanlarda en favori altıncı albümüm.
bu 1967’de ne olmuş, havadan ilham mı yağmış bilemiyorum ama sebep olan her kimse, allah razı olsun, koca bir dönem, sadece “lsd” ile açıklanacak kadar basit olamaz. ilahi bir olaylar dönmüş olmalı.

 1. the beatles – revolver

” ah, look at all the lonely people”

andy warhol’un the velvet underground’ın ilk albümü için hazırladığı “pop art” muz ve the beatles’ın abbey road’u, popüler tarihin belki de en ikonik albüm kapaklarıdır ama benim şahsi favorim siyah beyaz (beşiktaş!) çizgileriyle ve her gördüğümde istemsiz olarak mırıldandığım efsane şarkı “eleanor rigby” sebebiyle “revolver”dır. the beatles’ın, “pet sounds” ve haliyle “sgt.peppers”ın da doğuşuna olanak veren “rubber soul” albümlerinin sound’ının neredeyse “tam zıttına” gittikleri ve “stüdyo grubu” olmanın ekmeğini daha iyi yemeye başladıkları, listemdeki en favori yedinci albümüm.

 1. queen – a night at the opera

“is this the real life
is this just fantasy”

“neden queen” sorusunun belki de yüzlerce cevabı olabilir ama sanıyorum ki şu iki cümleyi duyup anımsamayacak ingiliz, genellersek “müziksever”in olmaması en iyi cevap olsa gerek.
kanlarını emen yapımcılarından (bkz: norman sheffield) kurtulmanın verdiği huzur ve şevkle yeni bir albüm hazırlığına girişen queen, 60ların sonu ve 70’lerin başında esip gelen hard rock rüzgarını da arkalarına almış, freddie mercury’nin 4 oktavlık güçlü sesi, roger taylor’ın mercury’den aşağı kalmayacak “falsetto” destekli vokali, deacon’ın minimalistik bass’ı ve brian may’in, tarihin en ünlü el yapımı gitarlarından birisi “red special”ın sıcak tonu ile müzik dünyasını kasıp kavurmaktaydı. herkes, queen için “çok değişik” yorumunu yapıyordu, sahne duruşu, müzikal gelişimi, vokalin ses rengi, oktavı ve kudreti ile grup ismi daha “zıt” başka bir müzik grubu piyasada yoktu.

zannediyorum ki freddie mercury’ye, albüm çıkmadan bir yıl önce gidip “sen bir şarkı yazacaksın, bu şarkı içerisinde beş müzik türü, yüzlerce overdub “vokal+gitar partisyon” içerecek, ve daha da önemlisi popüler müzik tarihinin en önemli şarkılarından biri haline gelecek” dese, sanıyorum “yav he he” der geçiştirirdi, zira, bohemian rhapsody’yi ilk kez duyan elton john, “siz deli misiniz, bu şarkıyı radyoda çaldıramazsınız” demiş, standart bir şarkının ortalama süresini ikiye katlayan bo rhap için queen’in yanıtı “dj’ler bir plak daha fazla koysunlar” olmuştu.
bohemian rhapsody ile aslında “ne demek istediği” bir türlü anlaşılamayan mercury, sadece kafaları karıştırmakla kalmamış, pop müzik tarihinin en iyi aşk ballad’ını yazarak (bkz: love of my life) hisli yaratıklara bir kazık daha atmıştı. bu ballad, çok geçmeden tüm dünya tarafından bilinen ve stadyumlarda yüzbinlerin tek bir ağızdan söylediği bir “ayrılık marşı”na dönüşecekti.
bu albümü:
1. popüler müzik tarihin en güçlü vokallerinden birisini dinlettiği
2. bohemian rhapsody gibi bir “rock marşı”, “love of my life” gibi bir “ayrılık ağıtı” ve “the prophet’s song” gibi bir “overdub şöleni” içerdiği ve;
3. bir arabaya yazılmış en güzel rock şarkısına (bkz: i’m in love with my car) sahip olması
gerekçelerinden ötürü 1500 albümlük listemin sekizinci sırasına koydum.

 1. the beatles – the beatles (white album)

grubun meditasyona kendini verdiği ve “uyuşturucu”dan arınma çabaları esnasında çoğu şarkısını yazdığı, popüler tarihte “beyaz albüm” olarak bilinen müthiş bir albüm bu. her ne kadar hindistan dönüşü sonrası, grup içerisinde bazı sürtüşmeler baş göstermiş, ve bunun sonucunda ringo starr grubu bir süreliğine terketmiş olsa da grup albümü efsaneleştirmekte geri kalmamış, şahsen benim de gitarda çalmayı çok sevdiğim blackbird, while my guitar gently weeps gibi şarkılarla ’68 kışını şenlendirmişlerdir.

 1. david bowie – ziggy stardust and the spiders from mars

“let the children lose it
let the children use it
let all the children boogie”

david bowie’nin alt kişiliği/persona’sı “ziggy stardust” olarak, “sözümona” uzaylılarla iletişimi sağlayan bir “messenger” ve “rock yıldızı”, yani ziggy’nin hikayesini anlattığı ve glam rock’ın ayakkabılarına şöyle bir “cila” çektiği albüm. nakaratını, judy garland’ın melek gibi söylediği somewhere over the rainbow’a benzettiği starman, piyanonun şakıdığı “lady stardust”, insanın içine neşe saçan “soul love”, “i am an alligator” diyerek yaptığı müthiş girişle “moonage daydream” ve tabii ki dünyanın en tanındık gitar melodilerinden “ziggy stardust”‘ın da bulunduğu bir glam rock şöleni. onuncu favori albümüm.
(albümün asıl ismi “the rise and fall of ziggy stardust and the spiders from mars”, bkz limitinden dolayı kısaltılmış halini verdim)

listenin geri kalanına aşağıdan devam edin ve lütfen şunu unutmayın, elimde mevcut olan binlerce albümün, “bir şekilde” sıralanması lazımdı. “ilk 10” bile tonlarca varyasyona sahip olabilirdi, ki incelediğim 50den fazla müzik listesine kıyasla oldukça sıradışı, ancak tarihsel ve etkisel olarak “doğru” motivasyonlara sahip bir sıralama yaptım, içime sindi.

bu listeyi referans alıp “popüler müzik” yolculuğuna çıkacaklara şimdiden iyi şanslar diliyorum. güzel bir yolculuk olacaktır : )

(gerekirse “notlar” ve “edit”ler, listenin altında yer alacak.)

—————–one list to rule them all—————–
1. bob dylan – highway 61 revisited
2. the beatles – rubber soul
3. the beach boys – pet sounds
4. the beatles – sgt. pepper’s lonely hearts club band
5. bob dylan – blood on the tracks
6. the velvet underground – the velvet underground & nico
7. the beatles – revolver
8. queen – a night at the opera
9. the beatles – the beatles
10. david bowie – ziggy stardust and the spiders from mars
11. the beatles – abbey road
12. van morrison – astral weeks
13. bob dylan – blonde on blonde
14. the jimi hendrix experience – are you experienced
15. pink floyd – the dark side of the moon
16. the rolling stones – exile on main street
17. miles davis – kind of blue
18. the clash – london calling
19. fleetwood mac – rumours
20. marvin gaye – what’s going on
21. led zeppelin – led zeppelin ii
22. the sex pistols – never mind the bollocks, here’s the sex pistols
23. love – forever changes
24. the jimi hendrix experience – electric ladyland
25. bruce springsteen – born to run
26. the rolling stones – let it bleed
27. nirvana – nevermind
28. the band – the band
29. michael jackson – thriller
30. david bowie – hunky dory
31. led zeppelin – led zeppelin iv
32. paul simon – graceland
33. the doors – the doors
34. prince – sign ‘o’ the times
35. pink floyd – the wall
36. simon & garfunkel – bridge over troubled water
37. captain beefheart & his magic band – trout mask replica
38. aretha franklin – lady soul
39. bob marley & the wailers – legend
40. the who – who’s next
41. neil young – after the gold rush
42. stevie wonder – songs in the key of life
43. carole king – tapestry
44. prince & the revolution – purple rain
45. led zeppelin – physical graffiti
46. the smiths – the queen is dead
47. john coltrane – a love supreme
48. the rolling stones – sticky fingers
49. van morrison – moondance
50. r.e.m. – automatic for the people
51. eagles – hotel california
52. neil young – harvest
53. public enemy – it takes a nation of millions to hold us back
54. otis redding – otis blue
55. television – marquee moon
56. stevie wonder – innervisions
57. the rolling stones – beggars banquet
58. led zeppelin – led zeppelin
59. bob dylan – bringing it all back home
60. guns n’ roses – appetite for destruction
61. john lennon – imagine
62. lou reed – transformer
63. u2 – achtung baby
64. the clash – the clash
65. patti smith – horses
66. elton john – goodbye yellow brick road
67. moby grape – moby grape
68. pearl jam – ten
69. blondie – parallel lines
70. the jimi hendrix experience – axis bold as love
71. peter gabriel – so
72. dire straits – brothers in arms
73. ramones – ramones
74. the byrds – the notorious byrd brothers
75. james brown – live at the apollo
76. the who – tommy
77. oasis – what’s the story morning glory
78. john lennon – plastic ono band
79. elvis costello – this year’s model
80. beck – odelay
81. crosby, stills, nash & young – déjà vu
82. bob dylan – the freewheelin’ bob dylan
83. david bowie – low
84. the byrds – younger than yesterday
85. black sabbath – paranoid
86. ac/dc – back in black
87. pixies – doolittle
88. radiohead – kid a
89. the stooges – fun house
90. cream – disraeli gears
91. metallica – metallica
92. joni mitchell – court and spark
93. michael jackson – off the wall
94. bruce springsteen – born in the u.s.a.
95. u2 – the joshua tree
96. massive attack – blue lines
97. crosby, stills & nash – crosby, stills & nash
98. the beatles – a hard day’s night
99. thelonious monk – genius of modern music – volume 1 & 2
100. neil young & crazy horse – everybody knows this is nowhere
101. jeff buckley – grace
102. dusty springfield – dusty in memphis
103. metallica – master of puppets
104. portishead – dummy
105. jefferson airplane – surrealistic pillow
106. joy division – closer
107. frank sinatra – songs for swingin’ lovers
108. the stone roses – the stone roses
109. meat loaf – bat out of hell
110. steely dan – aja
111. the zombies – odessey and oracle
112. the who – the who sell out
113. derek and the dominos – layla and other assorted love songs
114. red hot chili peppers – blood sugar sex magik
115. the kinks – the village green preservation society
116. the smashing pumpkins – siamese dream
117. stevie wonder – talking book
118. buffalo springfield – buffalo springfield again
119. grateful dead – american beauty
120. led zeppelin – houses of the holy
121. rod stewart – every picture tells a story
122. radiohead – ok computer
123. madonna – like a prayer
124. steely dan – can’t buy a thrill
125. michael jackson – bad
126. bob marley & the wailers – catch a fire
127. talking heads – remain in light
128. elvis costello – imperial bedroom
129. the byrds – sweetheart of the rodeo
130. miles davis – bitches brew
131. elvis costello – my aim is true
132. the smiths – the smiths
133. the beatles – help!
134. pink floyd – the piper at the gates of dawn
135. the who – quadrophenia
136. beastie boys – paul’s boutique
137. billy joel – the stranger
138. the strokes – is this it
139. nick drake – pink moon
140. the byrds – mr. tambourine man
141. the velvet underground – loaded
142. frank sinatra – in the wee small hours
143. pixies – surfer rosa
144. santana – abraxas
145. u2 – war
146. the velvet underground – the velvet underground
147. the rolling stones – aftermath
148. radiohead – the bends
149. the smiths – meat is murder
150. the stooges – raw power
151. various artists – saturday night fever
152. bob marley & the wailers – natty dread
153. the band – music from big pink
154. james taylor – sweet baby james
155. nirvana – mtv unplugged in new york
156. miles davis – sketches of spain
157. arcade fire – funeral
158. aretha franklin – i never loved a man the way i love you
159. my bloody valentine – loveless
160. bob dylan – john wesley harding
161. dr. dre – the chronic
162. the doors – l.a. woman
163. neil young & crazy horse – rust never sleeps
164. david bowie – aladdin sane
165. nirvana – in utero
166. marvin gaye – let’s get it on
167. b.b. king – live at the regal
168. sigur rós – ágætis byrjun
169. ac/dc – highway to hell
170. liz phair – exile in guyville
171. van halen – van halen
172. big star – #1 record
173. the allman brothers band – at fillmore east
174. grateful dead – live/dead
175. the who – live at leeds
176. david bowie – station to station
177. the mothers of invention – we’re only in it for the money
178. bruce springsteen – darkness on the edge of town
179. the police – synchronicity
180. the clash – sandinista!
181. the velvet underground – white light/white heat
182. tom waits – rain dogs
183. aerosmith – toys in the attic
184. gram parsons – grievous angel
185. iron maiden – the number of the beast
186. def leppard – hysteria
187. the rolling stones – some girls
188. elvis presley – elvis presley
189. jane’s addiction – nothing’s shocking
190. the mothers of invention – freak out!
191. the pogues – rum, sodomy & the lash
192. de la soul – 3 feet high and rising
193. steely dan – pretzel logic
194. tracy chapman – tracy chapman
195. grateful dead – workingman’s dead
196. big star – radio city
197. the doors – strange days
198. bruce springsteen – tunnel of love
199. john mayall & the bluesbreakers – blues breakers
200. the kinks – something else by the kinks
201. simon & garfunkel – bookends
202. fleetwood mac – fleetwood mac
203. pink floyd – wish you were here
204. bob marley & the wailers – burnin’
205. black sabbath – black sabbath
206. the flying burrito brothers – the gilded palace of sin
207. the beatles – please please me
208. grateful dead – anthem of the sun
209. brian eno – here come the warm jets
210. little richard – here’s little richard
211. ray charles – the genius of ray charles
212. elvis costello & the attractions – armed forces
213. bruce springsteen – the river
214. wu-tang clan – enter the wu-tang 36 chambers
215. oasis – definitely maybe
216. chuck berry – the great twenty-eight
217. the jesus and mary chain – psychocandy
218. green day – dookie
219. r.e.m. – out of time
220. quicksilver messenger service – happy trails
221. blur – parklife
222. elton john – captain fantastic and the brown dirt cowboy
223. bruce springsteen – nebraska
224. leftfield – leftism
225. suede – suede
226. n.w.a – straight outta compton
227. kate bush – hounds of love
228. the smashing pumpkins – mellon collie and the infinite sadness
229. crowded house – woodface
230. roxy music – for your pleasure
231. the police – reggatta de blanc
232. björk – debut
233. the cure – disintegration
234. pavement – slanted and enchanted
235. tori amos – little earthquakes
236. primal scream – screamadelica
237. mike oldfield – tubular bells
238. joy division – unknown pleasures
239. george michael – faith
240. various artists – nuggets original artyfacts (from the first psychedelic era, 1965-1968)
241. soundgarden – superunknown
242. the pretenders – pretenders
243. public enemy – fear of a black planet
244. sly & the family stone – stand!
245. richard and linda thompson – shoot out the lights
246. eurythmics – touch
247. eminem – the marshall mathers lp
248. queen – sheer heart attack
249. r.e.m. – murmur
250. janis joplin – pearl
251. suede – dog man star
252. the cars – the cars
253. radiohead – pablo honey
254. todd rundgren – something/anything?
255. cream – wheels of fire
256. the police – outlandos d’amour
257. manic street preachers – everything must go
258. george michael – older
259. nick drake – five leaves left
260. eric b. & rakim – paid in full
261. pulp – different class
262. the verve – urban hymns
263. counting crows – august and everything after
264. the chemical brothers – dig your own hole
265. beastie boys – licensed to ill
266. john coltrane – giant steps
267. lou reed – berlin
268. sly & the family stone – there’s a riot goin’ on
269. cat stevens – tea for the tillerman
270. johnny cash – at folsom prison
271. otis redding – complete & unbelievable – the otis redding dictionary of soul
272. david crosby – if i could only remember my name
273. abc – the lexicon of love
274. elton john – tumbleweed connection
275. frank zappa – hot rats
276. roxy music – avalon
277. garbage – garbage
278. texas – white on blonde
279. gene clark – no other
280. the smiths – hatful of hollow
281. stephen stills – stephen stills
282. mc5 – kick out the jams
283. the new york dolls – new york dolls
284. manic street preachers – the holy bible
285. blur – blur
286. captain beefheart & his magic band – clear spot
287. the steve miller band – fly like an eagle
288. jackson browne – late for the sky
289. t. rex – electric warrior
290. big star – third/sister lovers
291. miles davis – in a silent way
292. talking heads – talking heads 77
293. frank sinatra – sings for only the lonely
294. the jam – all mod cons
295. pulp – his ‘n’ hers
296. the verve – a northern soul
297. bruce springsteen – the wild, the innocent & the e street shuffle
298. sonic youth – daydream nation
299. aerosmith – rocks
300. tom petty and the heartbreakers – damn the torpedoes
301. joni mitchell – blue
302. leonard cohen – songs of leonard cohen
303. yes – close to the edge
304. the white stripes – elephant
305. fairport convention – liege & lief
306. placebo – placebo
307. the beach boys – surf’s up
308. captain beefheart & his magic band – safe as milk
309. dead kennedys – fresh fruit for rotting vegetables
310. curtis mayfield – superfly
311. neil young – tonight’s the night
312. nick drake – bryter layter
313. the prodigy – music for the jilted generation
314. tricky – maxinquaye
315. simply red – stars
316. jefferson airplane – volunteers
317. wings – band on the run
318. richard and linda thompson – i want to see the bright lights tonight
319. bob marley & the wailers – live!
320. buddy holly & the crickets – the “chirping” crickets
321. steely dan – countdown to ecstasy
322. prefab sprout – steve mcqueen
323. leonard cohen – songs of love and hate
324. jackson browne – for everyman
325. a tribe called quest – the low end theory
326. king crimson – in the court of the crimson king
327. donald fagen – the nightfly
328. echo & the bunnymen – heaven up here
329. duke ellington – the blanton–webster band
330. love – da capo
331. the notorious b.i.g. – ready to die
332. bob marley & the wailers – exodus
333. oasis – be here now
334. roxy music – roxy music
335. joni mitchell – the hissing of summer lawns
336. the jam – setting sons
337. the byrds – fifth dimension
338. tlc – crazysexycool
339. zz top – tres hombres
340. sarah mclachlan – fumbling towards ecstasy
341. oliver nelson – the blues and the abstract truth
342. prince & the revolution – parade
343. depeche mode – violator
344. elvis costello – get happy!!
345. lou reed – new york
346. otis redding – the dock of the bay
347. dj shadow – endtroducing…..
348. the orb – the orb’s adventures beyond the ultraworld
349. neil young – on the beach
350. randy newman – 12 songs
351. talking heads – stop making sense
352. frank sinatra – september of my years
353. spirit – twelve dreams of dr. sardonicus
354. manic street preachers – generation terrorists
355. rage against the machine – rage against the machine
356. fairport convention – what we did on our holidays
357. miles davis – birth of the cool
358. bonnie raitt – nick of time
359. spice girls – spice
360. frank sinatra – swing easy!
361. radiohead – amnesiac
362. r.e.m. – green
363. sting – ten summoner’s tales
364. ray charles – modern sounds in country and western music
365. zz top – eliminator
366. tom waits – swordfishtrombones
367. deep purple – machine head
368. the beatles – with the beatles
369. the o’jays – back stabbers
370. bob dylan – the times they are a-changin’
371. the notorious b.i.g. – life after death
372. spiritualized – lazer guided melodies
373. john martyn – grace and danger
374. new order – substance
375. small faces – ogdens’ nut gone flake
376. elton john – don’t shoot me, i’m only the piano player
377. david bowie – heroes
378. jackson browne – the pretender
379. bon jovi – slippery when wet
380. john coltrane – blue train
381. marvin gaye – here, my dear
382. yes – yes
383. george harrison – all things must pass
384. phil collins – face value
385. wire – pink flag
386. randy newman – good old boys
387. pink floyd – meddle
388. the prodigy – the fat of the land
389. ian dury and the blockheads – new boots and panties!!
390. ray charles – genius + soul = jazz
391. led zeppelin – led zeppelin iii
392. teenage fanclub – bandwagonesque
393. michael jackson – history – past, present and future, book i
394. the incredible string band – the hangman’s beautiful daughter
395. madonna – like a virgin
396. the blue nile – hats
397. the cure – pornography
398. buddy holly – the buddy holly story
399. k.d. lang – ingénue
400. simple minds – once upon a time
401. bob dylan – another side of bob dylan
402. herbie hancock – maiden voyage
403. elo – out of the blue
404. count basie – the atomic mr. basie
405. steve earle – copperhead road
406. tim buckley – starsailor
407. queen – a day at the races
408. eric clapton – 461 ocean boulevard
409. boston – boston
410. lionel richie – can’t slow down
411. dream theater – metropolis pt2 – scenes from a memory
412. the kinks – face to face
413. toni braxton – secrets
414. the beach boys – smiley smile
415. traffic – traffic
416. kate and anna mcgarrigle – kate and anna mcgarrigle
417. the steve miller band – sailor
418. coldplay – a rush of blood to the head
419. randy newman – sail away
420. r.e.m. – new adventures in hi-fi
421. charlie parker – the complete savoy sessions
422. tim buckley – goodbye and hello
423. miles davis – miles smiles
424. the b-52’s – the b-52’s
425. def leppard – pyromania
426. elton john – elton john
427. the blue nile – a walk across the rooftops
428. the beatles – let it be
429. the pretenders – pretenders ii
430. sonny rollins – saxophone colossus
431. supertramp – breakfast in america
432. talking heads – fear of music
433. cocteau twins – heaven or las vegas
434. whitney houston – whitney houston
435. r.e.m. – lifes rich pageant
436. talk talk – spirit of eden
437. frank sinatra – come fly with me
438. pink floyd – animals
439. the cure – kiss me, kiss me, kiss me
440. paul simon – there goes rhymin’ simon
441. nine inch nails – pretty hate machine
442. chic – risqué
443. traffic – john barleycorn must die
444. madonna – erotica
445. suede – coming up
446. frank sinatra – nice ‘n’ easy
447. live – throwing copper
448. john lee hooker – the healer
449. robert johnson – king of the delta blues singers
450. billie holiday – lady in autumn
451. george benson – give me the night
452. van morrison – veedon fleece
453. hole – live through this
454. kate bush – the dreaming
455. van morrison – it’s too late to stop now
456. blood, sweat & tears – blood, sweat & tears
457. eurythmics – be yourself tonight
458. charles mingus – the black saint and the sinner lady
459. sting – the dream of the blue turtles
460. jethro tull – stand up
461. talking heads – more songs about buildings and food
462. eagles – eagles
463. kula shaker – k
464. dire straits – making movies
465. elvis costello – king of america
466. alice in chains – dirt
467. van halen – 1984
468. morrissey – viva hate
469. roxy music – stranded
470. jefferson airplane – after bathing at baxter’s
471. u2 – the unforgettable fire
472. keith jarrett – the köln concert
473. the stranglers – no more heroes
474. fugees – the score
475. tim hardin – tim hardin 2
476. supergrass – in it for the money
477. charles mingus – mingus ah um
478. joni mitchell – for the roses
479. traffic – the low spark of high heeled boys
480. neil young – zuma
481. fleetwood mac – peter green’s fleetwood mac
482. alexander “skip” spence – oar
483. 10,000 maniacs – in my tribe
484. joni mitchell – hejira
485. teenage fanclub – grand prix
486. miles davis – milestones
487. randy newman – lonely at the top – the best of randy newman
488. the beatles – beatles for sale
489. pet shop boys – actually
490. soul ii soul – club classics vol. one
491. the stranglers – rattus norvegicus
492. coleman hawkins – body and soul
493. david bowie – young americans
494. slayer – reign in blood
495. red hot chili peppers – californication
496. boards of canada – music has the right to children
497. gerry mulligan – gerry mulligan meets ben webster
498. black grape – it’s great when you’re straight… yeah
499. sugar – copper blue
500. the fall – this nation’s saving grace
501. the carpenters – the singles 1969–1973
502. little richard – the fabulous little richard
503. eurythmics – sweet dreams are made of this
504. cyndi lauper – she’s so unusual
505. eurythmics – revenge
506. roxy music – country life
507. bob marley & the wailers – rastaman vibration
508. ray charles – the genius hits the road
509. kiss – dressed to kill
510. fairport convention – unhalfbricking
511. little feat – feats don’t fail me now
512. the human league – dare
513. r.e.m. – document
514. marvin gaye – i want you
515. the beach boys – sunflower
516. joe cocker – with a little help from my friends
517. michael jackson – dangerous
518. van morrison – avalon sunset
519. journey – escape
520. metallica – kill ’em all
521. charles mingus – mingus mingus mingus mingus mingus
522. the stone roses – the second coming
523. ella fitzgerald – ella fitzgerald sings the cole porter songbook
524. queen – greatest hits
525. bad company – bad company
526. the beach boys – holland
527. john martyn – solid air
528. big brother & the holding company – cheap thrills
529. the charlatans – tellin’ stories
530. queen – queen at wembley
531. eagles – desperado
532. dream theater – images and words
533. big youth – dreadlocks dread
534. jimi hendrix – band of gypsys
535. pere ubu – the modern dance
536. the doors – waiting for the sun
537. jackson browne – i’m alive
538. neutral milk hotel – in the aeroplane over the sea
539. frank sinatra – sinatra at the sands
540. janet jackson – rhythm nation 1814
541. kraftwerk – computer world
542. bob marley & the wailers – kaya
543. deep purple – deep purple in rock
544. iggy pop – lust for life
545. aerosmith – permanent vacation
546. al green – let’s stay together
547. marvin gaye – trouble man
548. pixies – bossanova
549. various artists – grease – original film soundtrack
550. leonard cohen – i’m your man
551. the doors – morrison hotel
552. james – stutter
553. judas priest – unleashed in the east
554. bill evans – waltz for debby
555. billy bragg – workers playtime
556. duke ellington – ellington at newport
557. pj harvey – rid of me
558. patsy cline – patsy cline showcase
559. kate bush – the kick inside
560. the la’s – the la’s
561. u2 – zooropa
562. pearl jam – vs.
563. joe jackson – night and day
564. the byrds – turn! turn! turn!
565. the stooges – the stooges
566. depeche mode – music for the masses
567. duke ellington – money jungle
568. lou reed – rock ‘n’ roll animal
569. lee morgan – the sidewinder
570. al green – greatest hits
571. foo fighters – foo fighters
572. bob dylan – oh mercy
573. bob marley & the wailers – african herbsman
574. stephen stills – manassas
575. the rolling stones – the rolling stones
576. elvis presley – the sun sessions
577. new order – republic
578. todd rundgren – a wizard, a true star
579. frank zappa – joe’s garage
580. buffalo springfield – last time around
581. simple minds – new gold dream 81–82–83–84
582. rush – permanent waves
583. sly & the family stone – greatest hits
584. steve winwood – arc of a diver
585. duke ellington – ellington indigos
586. little feat – sailin’ shoes
587. madonna – madonna
588. the rolling stones – black and blue
589. randy newman – little criminals
590. the who – my generation
591. u-roy – dread in a babylon
592. jewel – pieces of you
593. sufjan stevens – illinois
594. little feat – the last record album
595. horace silver quintet – song for my father
596. tina turner – private dancer
597. system of a down – toxicity
598. pink floyd – the division bell
599. joni mitchell – ladies of the canyon
600. ella fitzgerald – ella fitzgerald sings the george and ira gershwin songbook
601. the moody blues – in search of the lost chord
602. dire straits – dire straits
603. elvis costello – blood & chocolate
604. aimee mann – whatever
605. john coltrane – my favorite things
606. eurythmics – savage
607. paul weller – stanley road
608. nat king cole – love is the thing
609. cat stevens – teaser and the firecat
610. the band – stage fright
611. miles davis – my funny valentine
612. my fair lady – original broadway cast 1956
613. various artists – oliver! – original film soundtrack 1968
614. world party – goodbye jumbo
615. the disposable heroes of hiphoprisy – hypocrisy is the greatest luxury
616. the cranberries – everybody else is doing it, so why can’t we?
617. everything but the girl – eden
618. captain beefheart & his magic band – strictly personal
619. cooder, ry & various artists – buena vista social club
620. the beatles – magical mystery tour
621. pj harvey – dry
622. alanis morissette – jagged little pill
623. marvin gaye – midnight love
624. the fall – shift-work
625. frank zappa – one size fits all
626. elvis costello – trust
627. steely dan – gaucho
628. mary j. blige – what’s the 411?
629. tori amos – boys for pele
630. mike oldfield – ommadawn
631. phil collins – hello, i must be going!
632. living colour – vivid
633. stevie ray vaughan – the sky is crying
634. the damned – damned damned damned
635. janis ian – between the lines
636. jefferson airplane – crown of creation
637. john williams – star wars
638. new order – low-life
639. grateful dead – from the mars hotel
640. seal – seal (2nd album 1994)
641. janet jackson – janet.
642. pink floyd – saucerful of secrets
643. bon jovi – cross road the best of bon jovi
644. blind faith – blind faith
645. xtc – oranges & lemons
646. stevie wonder – fulfillingness’ first finale
647. ac/dc – for those about to rock we salute you
648. radiohead – in rainbows
649. kanye west – late registration
650. burning spear – marcus garvey
651. family – music in a doll’s house
652. grateful dead – in the dark
653. emmylou harris – pieces of the sky
654. yellowman – operation radication
655. etta james – tell mama
656. dexter gordon – our man in paris
657. jimmy smith – organ grinder swing
658. miles davis – round about midnight
659. the isley brothers – 3 + 3
660. erykah badu – baduizm
661. traffic – mr. fantasy
662. toots and the maytals – reggae greats
663. isaac hayes – hot buttered soul
664. happy mondays – pills ‘n’ thrills and bellyaches
665. aretha franklin – aretha now
666. otis redding – the soul album
667. aerosmith – get a grip
668. tom petty – full moon fever
669. eagles – one of these nights
670. u2 – rattle & hum
671. adam and the ants – kings of the wild frontier
672. buddy guy – damn right, i’ve got the blues
673. david bowie – space oddity
674. peter gabriel – peter gabriel
675. john mayall & the bluesbreakers – a hard road
676. the doobie brothers – the captain and me
677. freddie mercury – the great pretender
678. madness – one step beyond…
679. little feat – dixie chicken
680. elton john – greatest hits
681. deep purple – burn
682. sheryl crow – tuesday night music club
683. madonna – bedtime stories
684. peter tosh – equal rights
685. pat metheny group – travels
686. sonny rollins – sonny rollins, vol. 2
687. aerosmith – nine lives
688. the rolling stones – steel wheels
689. van halen – van halen ii
690. the lovin’ spoonful – daydream
691. queen – a kind of magic
692. brand nubian – one for all
693. paul weller – heavy soul
694. pavement – crooked rain, crooked rain
695. kraftwerk – trans-europe express
696. jethro tull – this was
697. ocean colour scene – moseley shoals
698. richard and linda thompson – hokey pokey
699. sam cooke – the man and his music
700. the lightning seeds – dizzy heights
701. eric b. & rakim – follow the leader
702. jethro tull – songs from the wood
703. bryan adams – reckless
704. bob dylan – nashville skyline
705. squeeze – east side story
706. r.e.m. – reckoning
707. randy newman – randy newman
708. aphex twin – selected ambient works 85–92
709. bone thugs-n-harmony – e. 1999 eternal
710. morrissey – your arsenal
711. the beach boys – endless summer
712. the moody blues – days of future passed
713. bon jovi – these days
714. jellyfish – bellybutton
715. spirit – the family that plays together
716. the beatles – red album
717. tim buckley – dream letter live in london 1968
718. siouxsie and the banshees – the scream
719. tim hardin – tim hardin 1
720. john mayall – bare wires
721. the boo radleys – c’mon kids
722. genesis – duke
723. john martyn – bless the weather
724. paul and linda mccartney – ram
725. madonna – ray of light
726. thin lizzy – jailbreak
727. they might be giants – flood
728. the moody blues – on the threshold of a dream
729. the offspring – smash
730. weather report – heavy weather
731. bert jansch – bert jansch
732. the black crowes – the southern harmony and musical companion
733. al stewart – love chronicles
734. ella fitzgerald and louis armstrong – ella and louis
735. john coltrane – impressions
736. the steve miller band – brave new world
737. the beatles – blue album
738. ella fitzgerald – ella fitzgerald sings the rodgers and hart song book
739. billy bragg – talking with the taxman about poetry
740. otis redding – the great otis redding sings soul ballads
741. eric clapton – unplugged
742. willie nelson – red headed stranger
743. the cure – wish
744. the youngbloods – elephant mountain
745. chicago transit authority – the chicago transit authority
746. spirit – spirit
747. vince gill – i still believe in you
748. the mothers of invention – uncle meat
749. nine inch nails – the downward spiral
750. the beach boys – friends
751. miles davis – the complete live at the plugged nickel 1965
752. supertramp – crime of the century
753. richard thompson – rumor and sigh
754. jefferson starship – blows against the empire
755. pat metheny group – offramp
756. sade – diamond life
757. grateful dead – aoxomoxoa
758. green day – american idiot
759. jimmy smith – got my mojo workin’
760. jimmy cliff – the harder they come
761. the divine comedy – promenade
762. talk talk – it’s my life
763. ornette coleman – the shape of jazz to come
764. freddie mercury – mr. bad guy
765. violent femmes – violent femmes
766. hot tuna – burgers
767. miles davis – cookin’ with the miles davis quintet
768. billy joel – piano man
769. aerosmith – big ones
770. phil spector – a christmas gift for you from phil spector
771. natalie merchant – tigerlily
772. jay-z – the blueprint
773. bob dylan and the band – the basement tapes
774. iron butterfly – in-a-gadda-da-vida
775. the monkees – the monkees
776. buzzcocks – singles going steady
777. the replacements – let it be
778. barry white – can’t get enough
779. muse – absolution
780. the fall – the wonderful and frightening world of…
781. prince – dirty mind
782. suicide – suicide
783. stan getz – jazz samba
784. kanye west – the college dropout
785. black sabbath – master of reality
786. fleet foxes – fleet foxes
787. eminem – the slim shady lp
788. stevie wonder – music of my mind
789. neil young & crazy horse – weld
790. bob dylan – desire
791. r.e.m. – monster
792. miles davis – someday my prince will come
793. wilco – yankee hotel foxtrot
794. the rolling stones – tattoo you
795. billy joel – 52nd street
796. chaka khan – i feel for you
797. steve earle – guitar town
798. public image ltd. – metal box
799. the white stripes – white blood cells
800. sinéad o’connor – i do not want what i haven’t got
801. lauryn hill – the miseducation of lauryn hill
802. death – …for the whole world to see
803. prince – 1999
804. dr. john – gris-gris
805. elvis presley – from elvis in memphis
806. lynyrd skynyrd – pronounced leh nerd skin nerd
807. jethro tull – aqualung
808. neil young – freedom
809. jay-z – the black album
810. modern lovers – modern lovers
811. bob dylan – time out of mind
812. queensrÿche – operation mindcrime
813. air – moon safari
814. stereophonics – performance and cocktails
815. van morrison – st dominic’s preview
816. travis – the man who
817. the corrs – talk on corners
818. outkast – stankonia
819. mott the hoople – mott
820. brian eno – another green world
821. moby – play
822. the police – ghost in the machine
823. lucinda williams – car wheels on a gravel road
824. ozzy osbourne – blizzard of ozz
825. the offspring – americana
826. m.i.a. – kala
827. lcd soundsystem – sound of silver
828. beastie boys – check your head
829. the temptations – anthology
830. pearl jam – vitalogy
831. bruce springsteen – magic
832. underworld – dubnobasswithmyheadman
833. various artists – west side story – original film soundtrack 1952
834. massive attack – protection
835. cat power – the greatest
836. the cure – boys don’t cry
837. the flaming lips – yoshimi battles the pink robots
838. red hot chili peppers – stadium arcadium
839. 2pac – all eyez on me
840. queen – queen ii
841. cast – all change
842. kiss – destroyer
843. marilyn manson – mechanical animals
844. daft punk – discovery
845. thelonious monk – monk’s music
846. frank sinatra – a swingin’ affair!
847. paul simon – paul simon
848. various artists – soundtrack – west side story – 1961
849. outkast – speakerboxxx/the love below
850. george benson – breezin’
851. 50 cent – get rich or die tryin’
852. pj harvey – stories from the city, stories from the sea
853. diana ross and the supremes – anthology
854. charlie parker – charlie parker on dial
855. eric clapton – slowhand
856. ryan adams – heartbreaker
857. garbage – version 2.0
858. various artists – oklahoma! – original film soundtrack 1955
859. kings of leon – aha shake heartbreak
860. vampire weekend – vampire weekend
861. arcade fire – neon bible
862. country joe and the fish – electric music for the mind and body
863. metallica – …and justice for all
864. dexys midnight runners – searching for the young soul rebels
865. liquid tension experiment – liquid tension experiment 2
866. interpol – turn on the bright lights
867. muddy waters – at newport 1960
868. bon iver – for emma, forever ago
869. can – ege bamyasi
870. dillard & clark – the fantastic expedition of dillard & clark
871. modest mouse – the moon & antarctica
872. van morrison – saint dominic’s preview
873. the national – boxer
874. queens of the stone age – songs for the deaf
875. albert king – born under a bad sign
876. amy winehouse – back to black
877. coldplay – parachutes
878. can – future days
879. abba – the definitive collection
880. animal collective – merriweather post pavilion
881. the killers – hot fuss
882. procol harum – a salty dog
883. the heartbreakers – l.a.m.f.
884. my morning jacket – z
885. muse – origin of symmetry
886. gorillaz – demon days
887. gomez – bring it on
888. macy gray – on how life is
889. tool – lateralus
890. american music club – everclear
891. seal – seal
892. stevie ray vaughan – texas flood
893. guns n’ roses – use your illusion ii
894. godspeed you! black emperor – lift your skinny fists like antennas to heaven
895. emmylou harris – wrecking ball
896. snoop doggy dogg – doggystyle
897. manowar – kings of metal
898. joanna newsom – ys
899. los lobos – how will the wolf survive?
900. bad brains – i against i
901. creed – my own prison
902. the xx – xx
903. louis armstrong – louis armstrong hot five and hot seven sessions
904. the smashing pumpkins – gish
905. inxs – kick
906. original cast – west side story – 1958
907. the undertones – the undertones
908. bloc party – silent alarm
909. genesis – selling england by the pound
910. millennium – begin
911. abba – gold greatest hits
912. arctic monkeys – favourite worst nightmare
913. no doubt – tragic kingdom
914. harry belafonte – calypso
915. rush – moving pictures
916. d’angelo – voodoo
917. madvillain – madvillainy
918. thelonious monk – brilliant corners
919. duran duran – rio
920. the go-betweens – spring hill fair
921. orange juice – you can’t hide your love forever
922. franz ferdinand – franz ferdinand
923. alison moyet – alf
924. elvis costello – spike
925. prefab sprout – jordan the comeback
926. the beach boys – the beach boys today!
927. the avalanches – since i left you
928. spirit – future games
929. pearl jam – yield
930. the flamin’ groovies – shake some action
931. will smith – big willie style
932. gene clark – roadmaster
933. the jam – sound affects
934. bush – sixteen stone
935. the libertines – up the bracket
936. woody guthrie – legend of american folk blues
937. mgmt – oracular spectacular
938. modest mouse – good news for people who love bad news
939. u2 – boy
940. john cale – music for a new society
941. level 42 – world machine
942. thelonious monk – solo monk
943. various artists – this is soul
944. bright eyes – i’m wide awake, it’s morning
945. pink floyd – the final cut
946. nick lowe – jesus of cool
947. van der graaf generator – pawn hearts
948. the yardbirds – five live yardbirds
949. red hot chili peppers – by the way
950. annie lennox – diva
951. benny goodman – the complete benny goodman, vols.1-7
952. bob seger & the silver bullet band – stranger in town
953. sigur rós – sigur ros’un isimsiz albümü “( )”
954. gin blossoms – new miserable experience
955. frank sinatra – come dance with me!
956. various artists – woodstock music from the original soundtrack
957. the mars volta – de-loused in the comatorium
958. shania twain – come on over
959. iron maiden – piece of mind
960. the shins – chutes too narrow
961. collective soul – collective soul
962. motörhead – ace of spades
963. space – spiders
964. paul weller – wild wood
965. the strokes – room on fire
966. coldplay – x&y
967. billie holiday – lady in satin
968. bon jovi – keep the faith
969. the national – alligator
970. crowded house – together alone
971. the cranberries – no need to argue
972. fleetwood mac – tango in the night
973. broken social scene – you forgot it in people
974. metallica – ride the lightning
975. matthew sweet – altered beast
976. led zeppelin – the song remains the same
977. new model army – vengeance
978. beck – sea change
979. richard and linda thompson – pour down like silver
980. willie nelson – shotgun willie
981. lil’ wayne – tha carter iii
982. iron maiden – powerslave
983. tom waits – bone machine
984. inxs – x
985. stereophonics – word gets around
986. family – bandstand
987. the smiths – strangeways, here we come
988. dio – holy diver
989. frank zappa – apostrophe ‘
990. anita baker – rapture
991. billy bragg – william bloke
992. santana – caravanserai
993. boogie down productions – by all means necessary
994. pantera – vulgar display of power
995. hootie & the blowfish – cracked rear view
996. judas priest – screaming for vengeance
997. the clash – give ’em enough rope
998. crosby, stills, nash & young – american dream
999. elvis presley – loving you
1000. everything but the girl – idlewild
1001. wilco – being there
1002. hanson – middle of nowhere
1003. megadeth – rust in peace
1004. the moody blues – seventh sojourn
1005. dexys midnight runners – don’t stand me down
1006. babes in toyland – fontanelle
1007. van morrison – his band and the street choir
1008. black sabbath – sabbath bloody sabbath
1009. enigma – the cross of changes
1010. stone temple pilots – purple
1011. count basie – april in paris
1012. fleetwood mac – future games
1013. judas priest – hell bent for leather
1014. joni mitchell – joni mitchell
1015. judy garland – judy at carnegie hall
1016. lambert, hendricks & ross – the hottest new group in jazz
1017. bruce springsteen – greetings from asbury park, n.j.
1018. black sabbath – heaven and hell
1019. maze featuring frankie beverly – we are one
1020. belle & sebastian – if you’re feeling sinister
1021. bon jovi – new jersey
1022. tangerine dream – phaedra
1023. the soft machine – third
1024. 10cc – how dare you
1025. judas priest – british steel
1026. bob dylan – bob dylan
1027. eels – beautiful freak
1028. captain beefheart & his magic band – lick my decals off, baby
1029. creedence clearwater revival – cosmo’s factory
1030. the db’s – repercussion
1031. donovan – sunshine superman
1032. robbie williams – i’ve been expecting you
1033. judas priest – painkiller
1034. gil scott-heron – the revolution will not be televised
1035. wire – 154
1036. martin taylor – spirit of django
1037. tool – ænima
1038. the move – message from the country
1039. the allman brothers band – eat a peach
1040. slayer – seasons in the abyss
1041. eve 6 – eve 6
1042. styx – the grand illusion
1043. camel – mirage
1044. richard thompson – hand of kindness
1045. forrest gump – forrest gump original motion picture score
1046. t. rex – tanx
1047. ozzy osbourne – diary of a madman
1048. various artists – soundtrack – south pacific – 1958
1049. def leppard – euphoria
1050. various artists – soundtrack – sound of music,the – 1965
1051. joan armatrading – joan armatrading
1052. echo & the bunnymen – crocodiles
1053. green day – nimrod
1054. iron maiden – killers
1055. fats domino – rock and rollin’ with fats domino
1056. syd barrett – the madcap laughs
1057. frank zappa – lumpy gravy
1058. freddie king – getting ready
1059. tori amos – under the pink
1060. the style council – our favourite shop
1061. iggy pop – the idiot
1062. the dixie chicks – wide open spaces
1063. u2 – no line on the horizon
1064. joe cocker – joe cocker
1065. kevin ayers – joy of a toy
1066. jimmy smith – the cat
1067. the kingston trio – at large
1068. kraftwerk – the man-machine
1069. the soft machine – volume two
1070. laura nyro – new york tendaberry
1071. leonard cohen – songs from a room
1072. everclear – sparkle and fade
1073. massive attack – mezzanine
1074. the smashing pumpkins – adore
1075. marilyn manson – antichrist superstar
1076. blur – the great escape
1077. percy sledge – when a man loves a woman
1078. hole – celebrity skin
1079. mike oldfield – hergest ridge
1080. korn – follow the leader
1081. ben folds five – whatever and ever amen
1082. muse – the resistance
1083. van morrison – hymns to the silence
1084. beastie boys – hello nasty
1085. various artists – soundtrack – easy rider – 1969
1086. yes – fragile
1087. rush – 2112
1088. garth brooks – no fences
1089. belly – star
1090. tv on the radio – dear science
1091. burning spear – marcus’ children
1092. jewel – spirit
1093. aerosmith – pump
1094. country joe and the fish – i-feel-like-i’m-fixin’-to-die
1095. beastie boys – ill communication
1096. art blakey – moanin’
1097. emerson, lake & palmer – brain salad surgery
1098. animal collective – strawberry jam
1099. beck – mellow gold
1100. pearl jam – no code
1101. neil young – harvest moon
1102. guy clark – old no. 1
1103. garth brooks – ropin’ the wind
1104. scott walker – scott 4
1105. joan baez – joan baez in concert
1106. elbow – the seldom seen kid
1107. r.e.m. – fables of the reconstruction
1108. keith jarrett – facing you
1109. metallica – load
1110. kraftwerk – autobahn
1111. r.e.m. – up
1112. matthew sweet – 100% fun
1113. the birthday party – prayers on fire
1114. mötley crüe – shout at the devil
1115. tim mcgraw – everywhere
1116. paul simon – still crazy after all these years
1117. orange juice – texas fever
1118. the blasters – the blasters
1119. paul simon – the paul simon songbook
1120. pj harvey – to bring you my love
1121. r.e.m. – eponymous
1122. blur – 13
1123. fatboy slim – you’ve come a long way, baby
1124. nirvana – bleach
1125. britney spears – …baby one more time
1126. hawkwind – the space ritual alive in liverpool and london
1127. marillion – misplaced childhood
1128. inspiral carpets – life
1129. dave matthews band – crash
1130. depeche mode – songs of faith and devotion live
1131. sarah mclachlan – surfacing
1132. miles davis – porgy and bess
1133. heart – heart
1134. yes – going for the one
1135. john hiatt – bring the family
1136. boston – don’t look back
1137. the beat – i just can’t stop it
1138. pink floyd – a momentary lapse of reason
1139. betty carter – the audience with betty carter
1140. sheryl crow – the globe sessions
1141. dave matthews band – under the table and dreaming
1142. buju banton – mr. mention
1143. ben folds five – ben folds five
1144. chuck berry – one dozen berrys
1145. til tuesday – everything’s different now
1146. inxs – full moon, dirty hearts
1147. creedence clearwater revival – green river
1148. david ackles – david ackles
1149. everclear – so much for the afterglow
1150. david bowie – let’s dance
1151. scott walker – scott 3
1152. slint – spiderland
1153. suzanne vega – suzanne vega
1154. elvis presley – elvis
1155. lady gaga – the fame monster
1156. eric dolphy – out to lunch!
1157. the chameleons – what does anything mean? basically
1158. erroll garner – concert by the sea
1159. backstreet boys – backstreet boys
1160. the fall – dragnet
1161. little feat – waiting for columbus
1162. fats domino – this is fats domino!
1163. limp bizkit – three dollar bill, yall$
1164. the mothers of invention – weasels ripped my flesh
1165. gene clark – gene clark with the gosdin brothers
1166. jean michel jarre – oxygène
1167. the groundhogs – split
1168. james carr – you got my mind messed up
1169. john cale – paris 1919
1170. dave matthews band – before these crowded streets
1171. nico – the marble index
1172. tori amos – from the choirgirl hotel
1173. the rolling stones – get yer ya-ya’s out! the rolling stones in concert
1174. spin doctors – pocket full of kryptonite
1175. aztec camera – high land, hard rain
1176. megadeth – peace sells… but who’s buying?
1177. korn – korn
1178. pulp – this is hardcore
1179. tom petty and the heartbreakers – into the great wide open
1180. ub40 – labour of love
1181. eagles – hell freezes over
1182. stevie ray vaughan – in step
1183. bert jansch – jack orion
1184. xtc – skylarking
1185. catatonia – international velvet
1186. billy bragg – don’t try this at home
1187. dead can dance – the serpent’s egg
1188. the cure – the head on the door
1189. frankie goes to hollywood – welcome to the pleasuredome
1190. gene vincent – bluejean bop
1191. the graham bond organisation – the sound of ’65
1192. beck – mutations
1193. dennis wilson – pacific ocean blue
1194. gerry rafferty – city to city
1195. guns n’ roses – use your illusion i
1196. sting – the soul cages
1197. joni mitchell – shadows and light
1198. laurie anderson – big science
1199. melissa etheridge – yes i am
1200. various artists – dirty dancing – film soundtrack
1201. mary margaret o’hara – miss america
1202. belle & sebastian – the boy with the arab strap
1203. crowded house – temple of low men
1204. mary chapin carpenter – come on come on
1205. grateful dead – terrapin station
1206. fleetwood mac – tusk
1207. sly & robbie – a dub experience
1208. foo fighters – the colour and the shape
1209. t. rex – the slider
1210. celine dion – the colour of my love
1211. james taylor – mud slide slim and the blue horizon
1212. enya – shepherd moons
1213. faith no more – the real thing
1214. sizzla – black woman & child
1215. genesis – invisible touch
1216. the doors – the soft parade
1217. the new radicals – maybe you’ve been brainwashed too
1218. x-ray spex – germfree adolescents
1219. joe jackson – look sharp!
1220. genesis – a trick of the tail
1221. count basie – the original american decca recordings
1222. goo goo dolls – dizzy up the girl
1223. john lee hooker – mr. lucky
1224. steely dan – the royal scam
1225. bobby womack – the poet
1226. korn – life is peachy
1227. jerry lee lewis – great balls of fire
1228. dexys midnight runners – too-rye-ay
1229. various artists – pulp fiction – film soundtrack
1230. eric clapton – pilgrim
1231. johnny cash – at san quentin
1232. george michael – listen without prejudice, volume 1
1233. roy orbison – mystery girl
1234. cocteau twins – treasure
1235. sinéad o’connor – the lion and the cobra
1236. the gil evans orchestra – out of the cool
1237. family – fearless
1238. tom waits – closing time
1239. frank sinatra – sinatra and swingin’ brass
1240. grateful dead – europe ’72
1241. free – fire and water
1242. alanis morissette – supposed former infatuation junkie
1243. blue öyster cult – agents of fortune
1244. xtc – english settlement
1245. joe jackson – body and soul
1246. the sundays – reading, writing and arithmetic
1247. dodgy – free peace sweet
1248. the fall – hex enduction hour
1249. john coltrane – coltrane jazz
1250. savage garden – savage garden
1251. the kingston trio – here we go again!
1252. curve – come clean
1253. motörhead – no sleep ’til hammersmith
1254. barenaked ladies – stunt
1255. ry cooder – into the purple valley
1256. scott walker – scott 2
1257. wire – chairs missing
1258. the blues brothers – the blues brothers soundtrack 1980
1259. melissa etheridge – melissa etheridge
1260. the move – shazam
1261. the afghan whigs – gentlemen
1262. john stewart – california bloodlines
1263. sting – …nothing like the sun
1264. gerry rafferty – night owl
1265. inspiral carpets – the beast inside
1266. dick gaughan – handful of earth
1267. metallica – reload
1268. genesis – the lamb lies down on broadway
1269. deep purple – made in japan
1270. tool – undertow
1271. dave brubeck – time out
1272. the cult – love
1273. puff daddy & the family and sean combs – no way out
1274. the stranglers – the raven
1275. eric clapton – from the cradle
1276. van halen – 5150
1277. marc cohn – marc cohn
1278. ramones – end of the century
1279. neil young & crazy horse – live rust
1280. manic street preachers – gold against the soul
1281. james – laid
1282. new order – technique
1283. u2 – october
1284. tears for fears – songs from the big chair
1285. the jimi hendrix experience – monterey pop festival w/otis redding
1286. paula cole – this fire
1287. roger mcguinn – back from rio
1288. ramones – rocket to russia
1289. rage against the machine – evil empire
1290. leann rimes – blue
1291. the lemonheads – it’s a shame about ray
1292. sublime – 40oz. to freedom
1293. lightnin’ hopkins – the blues of lightnin’ hopkins
1294. paul simon – hearts and bones
1295. louis armstrong – the louis armstrong story – vols.1-7
1296. midnight oil – diesel and dust
1297. led zeppelin – presence
1298. placebo – without you i’m nothing
1299. billy bragg – brewing up with billy bragg
1300. tlc – fanmail
1301. frank sinatra – ring-a-ding-ding!
1302. billy bragg and wilco – mermaid avenue
1303. charles mingus – mingus at antibes
1304. chick corea – chick corea akoustic band
1305. kevin ayers – shooting at the moon
1306. van morrison – tupelo honey
1307. the mamas & the papas – the papas & the mamas
1308. mercury rev – deserter’s songs
1309. hank williams – moanin’ the blues
1310. bill evans – sunday at the village vanguard
1311. gerry rafferty – can i have my money back?
1312. john martyn – one world
1313. the monkees – more of the monkees
1314. liz phair – whitechocolatespaceegg
1315. johnny hodges and duke ellington – back to back – duke ellington and johnny hodges play the blues
1316. stevie ray vaughan – couldn’t stand the weather
1317. third eye blind – third eye blind
1318. miles davis – miles davis at carnegie hall
1319. phil collins – no jacket required
1320. tim buckley – happy sad
1321. jack bruce – songs for a tailor
1322. 2pac – me against the world
1323. al stewart – bed-sitter images
1324. shawn mullins – soul’s core
1325. funkadelic – maggot brain
1326. tom waits – small change
1327. beth orton – trailer park
1328. keith jarrett – belonging
1329. black uhuru – reggae greats – black uhuru
1330. various artists – soundtrack – the king and i – 1956
1331. fleetwood mac – the dance
1332. deana carter – did i shave my legs for this?
1333. original cast – stop the world – i want to get off – 1962
1334. talking heads – speaking in tongues
1335. teenage fanclub – songs from northern britain
1336. tom petty and the heartbreakers – hard promises
1337. miles davis – e.s.p.
1338. keith jarrett – standards, vol. 1
1339. shania twain – the woman in me
1340. original cast – hair – 1968
1341. suzanne vega – solitude standing
1342. the rolling stones – through the past, darkly vol. 2
1343. original cast – hello dolly!
1344. the pogues – if i should fall from grace with god
1345. kenny burrell – midnight blue
1346. 10cc – the original soundtrack
1347. van morrison – no guru, no method, no teacher
1348. sparks – kimono my house
1349. herbie hancock – head hunters
1350. the chemical brothers – surrender
1351. beth orton – central reservation
1352. original cast – joseph and the amazing technicolor dreamcoat
1353. the magnetic fields – 69 love songs
1354. stone temple pilots – core
1355. original cast – show boat – 1946
1356. manic street preachers – this is my truth tell me yours
1357. paul mccartney – flaming pie
1358. original cast – the pajama game – 1955
1359. madness – madness
1360. bob dylan – live 1966 the “royal albert hall” concert
1361. pink floyd – atom heart mother
1362. depeche mode – speak & spell
1363. jethro tull – thick as a brick
1364. embrace – the good will out
1365. david bowie – diamond dogs
1366. billie holiday – billie’s blues
1367. ella fitzgerald – like someone in love
1368. carly simon – no secrets
1369. john scofield – still warm
1370. meat loaf – bat out of hell ii back into hell
1371. cowboy junkies – the trinity session
1372. dinosaur jr. – bug
1373. outkast – aquemini
1374. todd rundgren – todd
1375. robert johnson – the complete recordings
1376. muddy waters – the anthology 1947-1972
1377. anthrax – among the living
1378. u2 – pop
1379. the beatles – meet the beatles!
1380. original cast – the sound of music – 1959
1381. ray charles – the birth of soul the complete atlantic rhythm and blues recordings (1952-1959)
1382. creedence clearwater revival – chronicle
1383. aerosmith – a little south of sanity
1384. phil spector – back to mono 1958-1969
1385. james brown – star time
1386. original cast – oliver! – 1960
1387. buddy holly & the crickets – 20 golden greats
1388. hank williams – 40 greatest hits
1389. faithless – reverence
1390. cream – fresh cream
1391. sam cooke – portrait of a legend 1951-1964
1392. the mamas & the papas – if you can believe your eyes and ears
1393. the rolling stones – out of our heads
1394. etta james – at last!
1395. run-d.m.c. – raising hell
1396. the replacements – tim
1397. the meters – rejuvenation
1398. al green – call me
1399. santana – santana
1400. howlin’ wolf – moanin’ in the moonlight
1401. kiss – alive!
1402. linda ronstadt – the very best of linda ronstadt
1403. goo goo dolls – a boy named goo
1404. the carpenters – close to you
1405. bo diddley – bo diddley / go bo diddley
1406. funkadelic – one nation under a groove
1407. curtis mayfield & the impressions – the anthology 1961-1977
1408. the rolling stones – the rolling stones, now!
1409. madonna – the immaculate collection
1410. sly & the family stone – fresh
1411. little walter – the best of little walter
1412. simon & garfunkel – parsley, sage, rosemary and thyme
1413. bob dylan – modern times
1414. ike & tina turner – proud mary – the best of ike and tina turner
1415. bobby bland – two steps from the blues
1416. the meters – look-ka py py
1417. professor longhair – new orleans piano
1418. neil diamond – the neil diamond collection
1419. the kinks – the kink kronikles
1420. the beach boys – today!
1421. patsy cline – the ultimate collection
1422. jackie wilson – mr. excitement!
1423. howlin’ wolf – howlin’ wolf
1424. elvis presley – king creole
1425. run-d.m.c. – run-d.m.c.
1426. jerry lee lewis – all killer, no filler the anthology
1427. jay-z – reasonable doubt
1428. janet jackson – the velvet rope
1429. willie nelson – stardust
1430. frank sinatra – sinatra swings
1431. blood, sweat & tears – child is father to the man
1432. muddy waters – folk singer
1433. mary j. blige – my life
1434. sleater-kinney – dig me out
1435. labelle – nightbirds
1436. parliament – mothership connection
1437. various artists – anthology of american folk music
1438. al green – i’m still in love with you
1439. x – los angeles
1440. weezer – weezer blue album
1441. dolly parton – coat of many colors
1442. creedence clearwater revival – willy and the poor boys
1443. smokey robinson and the miracles – going to a go-go
1444. various artists – the sun records collection
1445. graham parker – squeezing out sparks
1446. u2 – all that you can’t leave behind
1447. james brown – in the jungle groove
1448. x – wild gift
1449. tom waits – the heart of saturday night
1450. the yardbirds – roger the engineer
1451. kanye west – my beautiful dark twisted fantasy
1452. the rolling stones – between the buttons
1453. elton john – honky chateau
1454. the beach boys – smile
1455. johnny cash – american recordings
1456. the smiths – louder than bombs
1457. arctic monkeys – whatever people say i am, that’s what i’m not
1458. bob dylan – love and theft
1459. black flag – damaged
1460. roxy music – siren
1461. the yardbirds – having a rave up with the yardbirds
1462. björk – post
1463. toots and the maytals – funky kingston
1464. the who – a quick one
1465. the ronettes – presenting the fabulous ronettes ft. veronica
1466. don henley – the end of the innocence
1467. war – the world is a ghetto
1468. john lee hooker – the ultimate collection 1948-1990
1469. various artists – the indestructible beat of soweto
1470. nas – illmatic
1471. minutemen – double nickels on the dime
1472. dr. john – dr. john’s gumbo
1473. tom waits – mule variations
1474. various artists – the best of the girl groups
1475. bruce springsteen – the rising
1476. the go-go’s – beauty and the beat
1477. peter wolf – sleepless
1478. cheap trick – at budokan
1479. sam cooke – live at the harlem square club, 1963
1480. devo – q are we not men? a we are devo!
1481. mc5 – back in the usa
1482. earth, wind & fire – that’s the way of the world
1483. john prine – john prine
1484. mott the hoople – all the young dudes
1485. alice cooper – love it to death
1486. stan getz & joão gilberto – getz/gilberto
1487. the drifters – the drifters’ golden hits
1488. the paul butterfield blues band – the paul butterfield blues band
1489. epmd – strictly business
1490. ll cool j – radio
1491. cheap trick – in color
1492. manu chao – próxima estación esperanza
1493. loretta lynn – all time greatest hits
1494. raekwon – only built 4 cuban linx…
1495. gang of four – entertainment!
1496. husker du – new day rising
1497. bonnie raitt – give it up
1498. boz scaggs – boz scaggs
1499. merle haggard – down every road 1962-1994
1500. the rolling stones – big hits high tide and green grass

Ekşiden alıntıdır

iyi yabancı albümler ile ilgili aramalar 
Emre Özcan 2016-09-15T11:22:02+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: