Teleopti CCC – En etkili İşgücü Yönetimi için eksiksiz çözümler

 

teleopti

Teleopti CCC çağrı merkezleri için üstün kalitede bir yönetim çözümüdür; güçlü olduğu gibi kullanımı da kolaydır. Çalışma tahminlerini (forecast) anında önünüzdeki bir kaç gün ve çok daha fazlası için yaratmanızı sağlar. Böylece hızlı bir şekilde Çağrı Merkezi’nizin kaynaklarını en etkili bir şekilde kullanabilir ve daha dengeli bir ekip kurma olanağını elde edersiniz. Bu aynı zamanda çalışanlarınızın memnuniyetini arttırır ve yetişmiş işgücü kayıplarını önler. Bu vardiya planlaması otomatik olarak yapıldığından, servis ihtiyacındaki değişikliklere bakılmaksızın fazla veya eksik kaynak kullanımını engellersiniz. Teleopti CCC büyük oranda maliyetlerinizi nasıl düşüreceğinizi gösteren çalışma tahminlerinin erken bir aşamada elinizde olmasını sağlar. Başka bir deyişle, müşteri hizmetinizin kalitesini veya satış hedeflerinizi dramatik bir şekilde arttırırken ne kadar para tasarruf edebileceğinizi gösterir.

BAŞARILI ÇAĞRI MERKEZI

yönetimi’nin üç ana kuralı: hedef belirleme, doğru tanımlanmış bir strateji ve en iyi destek sistemleridir. Aynı ilkeler işgücü yönetimi için de geçerlidir. Her zaman olduğu gibi çeşitli planlama aşamalarının ve uygulamalarının sürekli yönetimi ve nihayet ince ayarlarına dönüşmektedir.
Başarının temel anahtarı işgücü yönetimini sıradan bir yazılım ürününden ziyade sürekli gelişen bir süreç olarak görmektedir. Bu sürecin sabit sınırları yoktur.
Etkili işgücü yönetiminin SKT’sı – Son Kullanım Tarihi yoktur, kısacası sürekli gelişmektedir. Hedef güçlü ekip katılımını sağlarken sürekli olarak yüksek verimliliği elde edebilmektir.
Bütün başarılı operasyonel değişiklikler gibi organizasyonunuzun ve çalışma prosedürlerinizin gözden geçirilmesi ile ilgilidir. Firmanızın genel mali yapısı ile ilgili olan yetikililerinin tamamının katılımını gerektirmektedir. Müşteri memnuniyet oranı, personel ihtiyacı ve şirketinizin karlılığı gibi etkenleri değerlendirdikten sonra birlikte gereken değişikliğin boyutlarına karar verebilirsiniz.
Pro-Aktif Planlama sizi bugün ve gelecekte tepeye yerleştirir. Teleopti CCC tüm çağrı merkezlerine aynı güçlü desteği sağlar: en basit merkezden en karmaşık sanal organizasyona, en küçüğünden en büyük global servis sağlayıcısına. Teleopti CCC’nin modüler ve dinamik yapısı sayesinde istedikleri zaman gelişip büyüyebilirler.
Teleopti CCC yetenekler, açılış saatleri, müşteri gereksinimleri, spesifikasyonlar ve kanallar gibi farklı parametreleri birleştirip tek bir güçlü servis operasyonuna dönüştürür.
Çağrı merkezinizin kullandığı kanalların tümünde iş gücünüzü email ve chat gibi yeni kanallarla da planlayabilirsiniz.
Tahminler gelişigüzel kararlar almanızı engeller. Müşterilerinizin davranış kalıpları ile kendi verdiğiniz yanıtlar personel ihtiyacınızı yönlendiren parametrelerden sadece bazılarıdır. İstediğiniz kadar parametreyi ekleyin, Teleopti CCC otomatik olarak vardiyanızı planlar ve gelecek değişikliklerle taleplerin etkilerini irdeleyip bütçelendirecek uzun süreli tahminleri sağlar.
Mevsimsel değişiklikler, kampanya süreleri, yaz dönemi, gelişen eğilimler, fazla veya yetersiz kadrolaşma riski taşıyan dönemler – tahmin çıkarma yazılımı sayesinde çağrı merkeziniz her zaman optimumda güçlendirilmiş olacaktır. Teleopti CCC ayrıca müşteri temsilcilerinizin yetenekleri, kullandıkları kanalları, çalışma saat tercihlerini, yerel çalışma kanunları’nı ve firmanızın çalıştırma politikalarını göze alarak vardiyaları optimize eder.

Müşteri Temsilcilerinin Yetenekleri – Güncel ve Hazır 
Teleopti CCC ile müşteri temsilcilerinizin yeteneklerini koyabileceğiniz bir alan vardır. Bu alan tarihe bağlıdır yani
Teleopti CCC ilerdeki yetenek değişikliklerini de tanımlayabilir ve çabuk bir şekilde toplam ihityaçlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu alanı kullanarak eğitim ve işe alma ihtiyaçlarınızı da belirleyebilirsiniz.
Müşteri Temsilcisi memnuniyeti için anahtar kelime: Hakkaniyet
Teleopti CCC her ülkenin çalışma kural ve kanunlarını dikkate alır ve fonksyonlarıyla çeşitli düzenleme ve sözleşmeleri destekler.
Ayrıca, Müşteri Temsilcileriniz kendi Teleopti CCC web portalleri: MyTime’I kullanırlar. Bu onların vardiyalarını gösterir, vardiya takaslarını otomatik olarak yaptırır ve tatil günlerinin ayrılmasını/talep edilmesini sağlar. Düzenli olarak çalışmalarını değerlendirebilirler ve bu onların kendi performanslarını iyileştirmelerini sağlar. Kişisel tercihlerini girerken, bazı özel randevuların da (doktor randevusu gibi) süpervizörlerle kendi aralarında gizli kalmasını sağlayabilirler.
Bir vardiya düzeni oluştururken, Teleopti CCC herkesin kişisel tercihlerini ele alır ve mevcut servis talebine göre bunları mümkün olduğunca karşılamaya çalışır.
Her seviyede karar verme için gereken platform
Servis seviyesi hedefindeki değişikliğin etkisi ne olur? Bir pazarlama kampanyasından arzu edilen sonuca ulaşmak için nasıl bir ekip oluşturulmalıdır? Yetenekler nasıl dağıtılmalı ve geliştirilmelidir? Ne kadarlık bir maliyetle karşı karşıyayız?
Teleopti CCC’de bulunan inceleme pencereleri iç ve dış parametrelerin etkilerini görmenizi sağlayan yazılımları içerir ve ayrıca değişik senaryolar simüle etmenizi sağlar. İstatistik bilgileri kolaylıkla değerlendirebilir, kritik başarı faktörlerinizi KPI organizasyonun değişik alanlarında karşılaştırabilir ve sapmaların nedenlerini görebilirsiniz.  Hanigi KPI’ın daha önemli olduğuna kendiniz karar verin!
Web portal sayesinde rapor ve verilerinizi organizasyonun bütün seviyelerine dağıtabilirsiniz. Böylece iyileştirme alanları daha kolay belirlenir ve hedefler daha sıkı takip edilir. Portal web-tabanlı olduğundan erişim zorluğu en az düzeye indirilmiştir.
Başarı motivasyon, iyileştirmeler ve liderlikten kaynaklanır
Teleopti CCC artan karlılık, gelişmiş müşteri hizmeti ve daha tatminli bir ekip arasındaki zor dengeleri yönetmenizi sağlayan hayati bir yazılımdır. Ancak bu sadece bir yazılımdır. Başarı ortak hedefe kilitlenmiş ilgili ve deneyimli insanlar gerektirir. Danışmanlarımız çağrı merkeziniz için gereken hedefleri belirlemeniz ve elde edebilmeniz için zorunlu olan desteği her zaman sağlamaktadırlar. Teleopti CCC ile sonuçlar birden iyileşecek ve sürekli olarak daha yukarı düzeylere ulaşacaktır – ve karlılık artacaktır. Teleopti başarınızı her zaman destekleyecek yazılım ve metodları sağlamaktadır.
Teleopti CCC: Temel fonksyonlar ve opsyonel modüller ve gerçek zaman, operasyonel ve stratejik iş süreçleri

Teleopti CCC  ANAHTAR ÖZELLIKLER:

Dinamik Çok Yetenekli Tahmin ve Vardiya Planlama
Üstün uzun-dönem tahmin (forecast)
Sanal Çağrı Merkezi Planlaması
Dinamik Çok Kanal Desteği
İş Kanunlarını gözönüne alan esneklik
Back-Ofis dahil tüm Çağrı Merkezi aktivitelerinin planlanması
Gün içinde yeniden vardiya çıkarma
Web tabanlı analiz modülleri
Simülasyon ve maliyet avantaj analizi
Endüstri lideri çalışma zamanı tercihleri
Anahtar üstünlükler:
Optimum kaynak yönetimi ile gelirlerin arttırılması
Organizasyondaki tüm seviyelerin katılımını sağlamak
Müşteri hizmeti eforunuzu personel maliyetini
azaltarak iyileştirmek
Müşteri temsilcisi memnuniyet ve motivasyonunu tercih ve performans pencereleri ile arttırmak
Yönetimin günlük işler dışında stratejiye de
odaklanmasını sağlamak
Dilinizi seçmek
Endüstri standardı işgücü yönetimi ile çok yetenekli ve çok merkezli çağrı merkezinizin yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak
Teleopti Dünya’nın önde gelen çağrı merkezi işgücü yönetimi çözümü üreticisidir. Teleopti gelişmiş, kullanımı kolay ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmekle tanınır.
Teleopti CCC bütün Dünya’da çözüm ortakları ile birlikte mevcuttur. Dünya üzerinde yüzlerce kurum Teleopti çözümlerini etkinliklerini ve servis seviyelerini iyileştirmek için kullanırlar.
1992’de kurulmuş olan Teleopti Stokholm, Oslo, Londra ve Yeni Delhi’de ofis açmıştır.

http://www.teleopti.com

Emre Özcan 2016-09-15T11:24:53+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: