Telefon Numaralarımız Internetde Dolaşıyor

Telefon Numarası SorgulamaBuradan numara sorgulayabilirsiniz:

http://www.turktuccar.com/numara-sorgula/

Numaranızı silmek için
http://cia-app.com/self-service/numarami-sil/

Sorgulama yapınca çıkan isim başka birinin rehberinde nasıl kayıt edildiyseniz o şekilde çıkar. İşyeri adınız veya dayı teyze gibi şeyler yazabilir.  Numaranızı silerken ülke olarak Turkey seçip başında 0 olmadan numaranızı yazın.

Numaranızın bu şekilde internet’de dolaşmasının nedeni kullanmış olduğunuz uygulamalar. Burada veri tabanından sildiğimiz uygulama CIA arayan kim uygulaması.

Herkes izinlerine bakmadan tüm oyunları ,uygulamaları vs indiriyor sonra gizlilikten bahsediyor.işletim sistemleri artık Symbian değil. bir uygulama mesajlarınıza,telefon rehberinize,dosyalarınıza vb gibi en mahrem verilerinize erişebilir eğer izinleri kabul edip yüklerseniz. En masum izinlerden görünen “full network access” ve “storage” ile resimlerinizi veya dosyalarınızı uzak sunuculara gönderebilir.Yani bunun sınırı yok.çevremde çok az kişi bu izinlere dikkat ediyor. Yanlış anlaşılmasın sadece burada numarası gözükenlere söylemiyorum.Eğer sizi rehberine biri eklediyse ve bu kişi de telefonuna rehberini okuyan bir uygulamaya izin vermişse siz isterse 3310 kullanın yine de bu sitelerde isminiz gezer.Demem o ki artık numaralarımız için sizin yapacağınız bir şey yok.Ama yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmezseniz ,yakında bu gibi sitelerde numaranız yazılınca sadece isminiz değil mesajlarınız ve resimleriniz de listelenecek.

Google Play üzerinden indirmek istediğiniz tüm uygulamalar için atılması gereken ilk adım uygulama yüklemesi öncesinde görüntülenen ekranda yer alan izinleri onaylamak oluyor. Çoğu zaman okumadan geçtiğimiz uygulama izinleri aslında ne anlama geliyorlar? Verdiğimiz izinlerin bizler için oluşturdukları tehlikeler nelerdir? Bu uygulama izinlerinin detayları nelerdir?

Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce mutlaka ilgili uygulamanın gerektirdiği izinleri gözden geçirin. Herhangi bir konuda şüphe duymanız durumunda mutlaka uygulamanın indirme ve yükleme işlelerini askıya alarak ilgili uygulama hakkında Google Play Store ya da web üzerinde yer alan yorumları okuyun ve ona göre pozisyon alın. Eğer Google Play üzerindeki yorumlar ve de sıralamalar da sizi tatmin etmezse daha güvenilir alternatiflere yönelmenin daha iyi fikir olduğuna emin olun.

Bir de şu var: numaranızı google veya diğer arama motorlarına yazıp aratın. Ne sonuçlar çıkıyor inceleyin. Adınız ve numaranız çıkıyorsa silmeye veya sildirmeye çalışın.

Emre Özcan 2016-09-15T11:22:25+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: