SEO Uyumlu Makale Yazmak

SEO

SEO

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir.

Yazdığınız yazıların Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız aşağıda yazdığım kuralları göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız SEO Uyumlu Makale Yazmak işin en önemli kısmıdır.

Blog ve kurumsal sitelerde yazdığımız yazılar seo uyumlu değilse bazen hak ettiği kadar okunmuyor olabilir. Makale yazmak aslında göründüğü kadar basit bir iş değil. WordPress ve Blogspot (blogger) yazarları özellikle dikkat etsin.

Hedef Kelime Seçimi

Öncelikle yazacağınız yazının ulaşması gereken bir hedef kitle ve bu kitleye ulaşmada en kolay yolu bulacak kelimeyi seçmelisiniz.  (anahtar kelime)

İster çevrimiçi reklamcılığa yeni başlamış bir kullanıcı ister deneyimli bir profesyonel olun, başarılı bir kampanyanın altyapısını oluşturmak için Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanabilirsiniz.

Hedef kelime ayrıca makale içeriğinde ne kadar görünürse seo açısından o kadar iyidir. Taviye edilen oran %4-6 arasıdır. Hedef kelimeyi sitenizde başka makalelerde seçmemiş olmanız diğer önemli konudur. Hedef kelime ayrıca makale açıklaması, başlığı, URLsi (linki) ve anahtar kelimeler içerisinde de geçmelidir.

Makale İçeriği Nasıl Olmalı ?

Makale içeriğinin en az 300 kelimesi olması konusunda herkes hemfikir.  En az 1 tane resim eklemeniz ve resim alt yazı ve başlığının hedef kelimeyi içermesi önemlidir.  Hedef kelimeniz ilk paragrafta mümkünse son paragrafta da olsun.

Makale içersinde hedef kelime veya cümleler vurgulanmalı, bold iltalik veya altı çizili yazılmalıdır.  Hedef kelime makale içersinde %4 ila %6 arasında geçmelidir. Daha az veya az olması tavsiye edilmez.

Makaleniz mutlaka başlık haricinde H2 veya H3 dediğimiz başlık yapılarına yani alt başlıklara sahip olmalıdır.  Eğer alıntı veya kaynak varsa, veya yazınızla alakalı destekleyici başka bir siteyi bağlamak isterseni link verebilirsiniz. Makalede en az 1 tane link çıkışı olması tavsiye edilir. Link verdiğiniz sitenin hedef kelimede ve spam olmayan,  arama motorları tarafından sevilen bir site olması tavsiye edilir. Örneğin wikipedia. Makalenin yayınlandığı sayfayı da göz önüne alarak sayfadaki toplam link sayısını hesaplayın.  Makale içeriğinde 3den fazla link koymanız tavsiye edilmez.

Makale Başlığı Nasıl Olmalı ?

Sayfa başlığı HTML kodları içersinde <title> etiketleri arasında geçen kısım.  En az 40 karakterden oluşması ve hedef kelime ile başlaması tavsiye edilir. Google’ın bu konudaki önerileri şöyledir;

Sayfa başlıkları açıklayıcı ve kısa olmalıdır.  Ana sayfanız için "Ana Sayfa" veya belirli bir kişinin profili için "Profil" gibi muğlak anlamlı tanımlamalar kullanmaktan kaçının. Ayrıca, arama sonuçlarında gösterilirken muhtemelen kısaltılacak olan, gereksiz yere uzun veya ayrıntılı başlıklar da kullanmayın

Anahtar kelimeleri doldurmayın Başlıkta bazen birkaç açıklayıcı terim kullanmak işe yarayabilir, ancak aynı kelimeleri veya ifadeleri birden fazla defa kullanmak gereksizdir. "Sahilbar, sahil bar, sahilbarlar, sahil barlar" gibi bir başlık kullanıcıya yardımcı olmaz ve bu tür çok sayıda anahtar kelime kullanımı Google ve kullanıcılarda spam hissi uyandırabilir.

Tekrar edilen veya standart metinli başlıklar kullanmaktan kaçının. Sitenizdeki her sayfa için farklı, açıklayıcı başlıklar kullanmak çok önemlidir. Ticari bir sitenin her sayfasına örneğin “Ucuz ürün satışı” başlığını vermek, kullanıcıların sayfalar arasında ne gibi bir fark olduğunu anlayamamasına neden olur.

Tire işareti, iki nokta üst üste veya çubuk gibi bir sınırlayıcı kullanarak başlığın geri kalanından ayırın:  <title>ExampleSocialSite: Yeni hesap için hemen kaydolun.

Sayfa başlığı en az 40 en fazla 70 karakter olmalıdır.

Meta Etiketleri Kullanımı

Meta açıklamaları yazmak zorunlu değildir. Bir çok arama motoru sayfa içeriğine bakarak meta açıklamalarını otomatik oluşturabiliyor.  Seo açısından düzgün yazabiliyorsanız sizin yazmanız tavsiye edilir.  Resimde sararttığım alan meta açıklamalarının (description) arama sonuçlarında görünmüş halidir.

seo uyumlu makale yazmak

seo uyumlu makale yazmak

 

 

 

 

 

Anahtar kelimenizin açıklama içerisinde geçmesi (mümkünse ilk kelime olarak) ve 160 karakteri geçmemesi gerekir. Eğer etiket kullanacaksanız (meta keywords) yine anahtar kelimeyi içermeli ve 5 taneden fazla olmamalıdır.

SEO Dışında Bilinmesi Gereken Yazım Kuralları Da Var..

Sırf seo için değil gazete veya dergiye de yazı gönderecek veya defterinize yazacak olsanız bile dünyanın her yerinde geçerli kurallar var.

Paragraf uzunluğu arttıkça vermek istediği mesajı akılda tutmak zorlaşacaktır. Bu yüzden 4-5 satırı geçmeyecek uzunlukta paragraflar yazmalısınız.

Flesch Reading Ease şeklinde bir algoritma keşfedilmiş. http://en.wikipedia.org/wiki/Flesch-Kincaid_readability_test#Flesch_Reading_Ease . Makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Toplam cümle,kelime ve hece sayıslarını oranlayarak en verimli okunabilecek makale puanını çıkarabiliyorsunuz. 70 üzerindeki puanlar kabul edilebilir.

Düzgün kelime seçimi önemlidir. Teknik, eski Türkçe ve günlük yaşamda pek kullanılmayan kelimelerle yazılmış cümle hem okuyanlar için hem de arama motorları için sevimli değildir.

Türkçe imla ve gramer kurallarına uyun. Yazacağınız konuyu önceden araştırın ve yazılmış şeyleri bir kez daha yazmanızın önüne geçin. Bu ayrıca yazılmamış konuları bulup ona odaklanmanızı da sağlayacaktır.

 

Yazan: Emre ÖZCAN
Etiketler: wordpress, blogger, blogspot, seo, article, makale, yazı,başlık,etiket,açıklama,meta,link, arama motoru,googler,tumblr,facebook,yorum,eklenti,optimizasyon,içerik ekleme,konu, hedef kelime,anahtar kelime,adwords,adsense,özgün içerik, özgün yazı yazma,özgün makale,ücretli makale, makale nasıl yazılır, makale satışı,makale satanlar,özgün makale satışı,ucuz makale satışı, blog yazarak para kazanmak, blog yazmak nedir?, blog yazmak istiyorum.blog açmak, blog yazmak, blogger 
Emre Özcan 2016-09-15T11:24:54+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: