Öğrenciler Dışarı

Okullar açılacağı zaman defter kalem telaşına düşen anne babaları anlamıyorum.Defter tutan öğrenciyi de anlamıyorum.

Kitabı zaten elinde varken defteri tutmak niye? 13 sene okul 2 dershane 4 kurs bitirdim bir kere deftere bakıp bir şey öğrendiğimi hatırlamıyorum.Not tutabilirsin ona bir şey diyemem de Tahtaya yazdıklarını öğrenciler deftere geçirsin diye bekleyen öğretmenler yüzünden bu haldeyiz zaten. İlkokul çocukları belki o heyecanı üzerinden atamamış olabilir ama liseye gelmiş ergen elinde defterler kırmızı kalem kitaplar sanırsın ki Oxford’a gidiyor.

Gömlek 2 aydır yıkanmamış düğmeler açık kravat gevşek öğlen yediği salam ekmek kitabı hatim etsen ne olur etmesen ne olur ? Öğretmenini dinlerken not alamayan öğrenciler bir alt sınıfa gönderilsin.Yarın bir gün roman okurken de defter tutmaya çalışır bu zihniyet. Alırsın eline bir tane not defteri ajanda neyse artık yazarsın tükenmez kalemle. Sivil hayat böyle çünkü. Yaptığın hatayı silmek için zaman,emek ve malzeme harcamayacaksın. Çekeceksin üzerine çizgiyi geçeceksin. Hatalarının üzerini karalamayı öğreneceksin. Sonra bakacaksın defter bakkal defterine dönmüş kendini daha az hata yapmaya zorlayacaksın.

Defter var kalem var ekmek var bunları taşımak için de mecbur çanta gerekiyor. Ne oldu? Çanta taşımaktan ameleliğe meyilli bir zihniyet yetişti.

Deftere bakıp sözlü notu veren hocalar yüzünden defter tut ezberle geç zihniyeti oluştu. Beyin köreldi çocuk derse giriyor ama dinlediğini anlamıyor demek ki daha sonra defterden ezberleyeyim diyor.

Başlıkları kırmızı kalemle yazmak diye bir durum vardı. 8 yaşımdan sonra kırmızı kalem almadım. Önemli bir nokta varsa daire içine almayı bileceksin. Yarın bir gün zaten ömrün dairelerin içini doldurmakla geçecek. Görmen gereken bir nokta varsa altını çizeceksin. Çizmeyi öğreneceksin. Hayat bu, bugün altını çizdiğin isimlerin yarın üzerini çizeceksin.

 

 

Öğrenci nedir? Neden öğrenci olunur? Öğrenciler ayda ne kadar kazanır? En güzel Öğrenci resimleri. Liseli kız msn adresleri. Öğrencilik zor zanaat.

Emre Özcan 2016-09-03T19:01:19+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: