Kuran Kursu Nedir? Niye Gidilir?

kuran kursuÇocuğunuz geri zekalı mı? Kafası ilime fenne yatkın değil mi? Ne dediyseniz ders çalıştıramıyor musunuz? Zengin çocuklarının yanında utancınızdan yerin dibine mi giriyorsunuz? Her sene karne toto-loto kuponu gibi mi geliyor? Dayak yemekten arsız olan bir oğlunuz mu var? Hangi gezegenden geldiği belirsiz bir kızını mı var? Evladınızın geleceğinden şüphe mi ediyorsunuz? Hiç sorun etmeyin.

Çocuğunuzu hemen bir kuran kursuna yazdırın. 180bin liralık araçlarla dolaşan hocalarımız sizin 10 senede vermeniz gerekip de veremediğiniz eğitimi 3 ayda verecek hem de zorlama olmadan. Çocuğunuz din eğitimini severek öğreniyor gibi görünürken aslında Arapça tapınma konusunda master yapıyor olacak. Kendinizde göremediğiniz bütün ahlak eğitiminin çocuğunuzda olduğunu düşünüp eşe dosta hava atabileceksiniz. Artık cuma namazında toplanan paralar nereye gidiyor diye tereddüt etmeyecek, verdiğiniz paraları çocuğunuzun din eğitimine gittiğini varsayacaksınız.

 

Dört farklı camide 6 kez kuran kursuna gitmiş biri olarak, öncelikle kuran kurslarında ne öğretilir ne öğretilmez kısaca üzerinden geçelim;

*Kuran öğretilmez, kuran dili Arapça olarak ezberletilir.

*Kuran’ın anadilde eğitimi verilmez, Arapça’sını okuma eğitimi verilir.

*Kuranın mealinden bahsedilmez, Arapça telaffuzuna önem verilir.

*Kuran emirleri ve mesajları anlatılmaz, Arapça dua etme öğretilir.

*Sosyal ve gündelik hayata dair mesajlar ve eğitimler verilmez, mücahit bilmem kimin nerede nasıl öldüğü anlatılır.

*Çocuklara toplum içinde düzgün oturma, kalkma, düzgün durma eğitimi verilmez, ayakların üzerine oturma öğretilir.

*Gusül abdesti nasıl alınır öğretilir, hangi durumlarda alınması gerekir öğretilmez.

*Kursta olduğunuz süre boyunca eğitim almazsınız, sıranız gelince 5 dk o günkü sayfanızı okursunuz ve hocanız dinler beğenirse diğer sayfaya geçersiniz.

vs. vs.

 

Son zamanlarda sık karşılaşır oldum. Cemiyette adını duymadığımız, pasif akraba çocuklarını vermişler kuran kurslarına, yok şunu öğrenmiş, yok bunu yapmaya başladı diyerek adını anar olmuşlar. Bir akrabam akıllanmış sonradan. Bakmış ki hocaların derdi eğitim değil para olmuş. Kavga etmiş almış çocuğunu.

Şahsi fikrimi özetlemem gerekirse;

Harcanan zamana karşılık alınan eğitimi orantılarsak çok gereksiz bir kurs olduğunu söyleyebilirim. Varoşlarda, fakir mahallelerinde yaşayan biriyseniz, çocuğunuzun düzgün arkadaşları yok ya da gününün tamamını boş boş geçiriyorsa bir veya iki defa kursa göndermekte sakınca görmüyorum. En azından kalabalık bir ortamda kendisine biraz daha çeki düzen verecek bunun yanında az da olsa islam eğitimi alacaktır.

Kuran Kursu Nedir?

Özellikle yazları ailelerin evde kuduran baş edemedikleri çocuklarını boş oturacağına bizi delirteceğine gitsinler hem dini öğrensinler hem de başkalarını delirtsinler diye gönderdikleri kuruluşlardır. Tabii içlerinde ne öğrettikleri ve ne kadar din eğitimi verildiği tartışılan kuruluşlardır.

Amaç kuran öğrenilmesi değil, kurandan başka bir şey öğrenilmesini engellemektir. Kuran Kursunda geçen 2-3 saat boyunca çocuk sokakta oynasa kim bilir ne pislikler öğrenecek, ne küfürler etmeye başlayacak, belki de oynarken kolunu bacağını kıracak ya da bir yerlere kaçacak.

Bizim zamanımızda bizim oralarda yüzme kursu, bale kursu, jimnastik kursu, ingilizce kursu yoktu tabi. Mecbur giderdik.

Emre Özcan 2016-09-15T11:25:38+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: