Kayıp veya Çalıntı Telefon Bulma Yer Tespiti

Samsung Mobil Cihazımı Bul

“Mobil cihazımı bul” özelliği, cep telefonunuzu kaybettiğinizde “Aygıtımı kilitle” ve “Aygıtımı temizle” fonksiyonlarını kullanarak kişisel bilgilerinizin herkesin eline geçmesi olasılığını en aza indirebiliyor. Ayrıca, “Mobil cihazımı bul” fonksiyonunu kullanarak kaybettiğiniz telefonunuzun nerede olduğunu da bulabiliyorsunuz.

https://findmymobile.samsung.com/

Android Cihaz Yöneticisi

Hiç telefonunuzu nereye koyduğunuzu bulamadığınız veya kaybettiğiniz oldu mu? Android Cihaz Yöneticisi, kaybolan cihazların yerini bulur ve cihazınızın, içindeki verilerle birlikte güvende kalmasına yardımcı olur. Android Cihaz Yöneticisi şunları yapmanıza olanak sağlar:

● Google hesabınızla ilişkilendirilmiş Android cihazların yerini bulma
● Cihazınızın ekran kilidi PIN’ini sıfırlama

● Telefondaki tüm verileri silme

 Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü küçük resmi Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü küçük resmi Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü küçük resmi Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü küçük resmi

 Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü   Android Cihaz Yöneticisi- ekran görüntüsü

 

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak cihazınızı bulma

Bir cihazı kaybettiyseniz Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak harita üzerinde cihazın yaklaşık konumunu ve son olarak ne zaman kullanıldığını görebilirsiniz. Android Cihaz Yöneticisi cihazınızın konumunu belirlediğinde, söz konusu cihaz bir bildirim alır.

Cihazınızı bulmak amacıyla Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmek için: Cihazınızın konum bilgilerine erişimi etkinleştirmiş ve Google Hesabınızda oturum açmış olmanız gerekir. Android Cihaz Yöneticisi, kapatılmış cihazlarda veya mobil veri ya da Kablosuz bağlantısı olmayan cihazlarda çalışmaz.

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak kayıp bir cihazın konumunu belirleme

 1. android.com/devicemanager adresinden Google Hesabınızda oturum açın.
 2. Birden fazla cihazınız varsa farklı bir cihaz seçmek için istediğiniz cihazın adının yanındaki oku tıklayın.
 3. Android Cihaz Yöneticisi, seçilen cihazın yaklaşık konumunu gösterecektir.

Başka bir mobil cihazınız varsa kaybettiğiniz cihazı bulmak için Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulaması yüklü olmalıdır.

 1. Yanınızdaki cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını Android Device Manager app açın.
 2. Google Hesabınızda oturum açın.
 3. Görüntülenen cihazı değiştirin:
  • Telefonunuzda: Cihazlarınızı görmek üzere ekranın altı boyunca parmağınızı hızlıca kaydırın.
  • Tabletinizde: Bir cihaz seçmek için cihazın yanındaki ok işaretine dokunun.
 4. Android Cihaz Yöneticisi, seçilen cihazın yaklaşık konumunu gösterecektir.

Cihazınızın konumunu bulduktan sonraAndroid Device Yöneticisi’ni kullanarak uzaktan zilini çaldırabilir, kilitleyebilir veya silebilirsiniz.

NOT: Android Cihaz Yöneticisi konum geçmişine ait bilgileri toplamaz ve depolamaz. Oturum açtığınızda cihazınızın yaklaşık konumuna ait bilgiyi ister ve cihaz yöneticisi oturumunu kapattığınızda bu konum verisini siler.

 

 

iPhone, iPad veya iPod touch‘ınız kaybolur veya çalınırsa

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı kaybettiyseniz ya da aygıtınızın çalınmış olabileceğini düşünüyorsanız aşağıdaki adımlar aygıtınızı bulmanıza ve verilerinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Kayıp aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinse

iPhone’umu Bul uygulamasıyla aygıtınızı bulabilir, aygıtınızı kurtarmanıza ve verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak diğer eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Mac veya PC’de icloud.com/find adresine giriş yapın ya da başka bir iPhone, iPad veya iPod touch’ta iPhone’umu Bul uygulamasını kullanın.
 2. Aygıtınızı bulun. iPhone’umu Bul’u açın ve harita üzerinde konumunu görüntülemek istediğiniz aygıtı seçin. Aygıt yakınlardaysa sizin veya çevredeki birinin aygıtı bulmasına yardımcı olmak için aygıtın bir ses çalmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Kayıp Modunu açın. Kayıp Modunu kullanarak aygıtınızı dört basamaklı bir parola ile uzaktan kilitleyebilir, kayıp aygıtınızın Kilitli ekranında telefon numaranızın bulunduğu özel bir mesaj görüntülenmesini sağlayabilir ve aygıtınızın konumunu izleyebilirsiniz. Apple Pay’e kredi veya banka kartı eklediyseniz aygıtınızı Kayıp Moduna aldığınızda, aygıtınızda Apple Pay kullanarak ödeme yapma özelliği askıya alınır.
 4. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı polise bildirin. Polis aygıtınızın seri numarasını isteyebilir. Aygıtınızın seri numarasını bulun.
 5. Aygıtınızı silin. Kaybolan aygıtınızdaki verilere başkalarının erişmesini önlemek için aygıtı uzaktan silebilirsiniz. Aygıtınızı sildiğinizde bilgilerinizin tamamı (Apple Pay’e eklediğiniz kredi ve banka kartları dahil) aygıttan silinir ve iPhone’umu Bul’u kullanarak aygıtınızı bulamazsınız. Sildikten sonra aygıtınızı izleyemezsiniz. Aygıtı sildikten sonra hesabınızdan çıkarırsanız aygıtın Etkinleştirme Kilidi kapatılır. Bu işlem, başka bir kişinin aygıtınızı etkinleştirmesine ve kullanmasına olanak sağlar.
 6. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı kablosuz iletişim operatörünüze bildirin. Böylece arama yapılmasını, kısa mesaj gönderilmesini ve veri kullanımını engellemek için hesabınızı devre dışı bırakabilirler. Aygıtınız kablosuz iletişim operatörünüzce garanti kapsamına alınmış olabilir.

Aile Paylaşımı‘nı kullanıyorsanız aile üyelerinizden herhangi biri kayıp aygıtınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Aile üyenizin kendi Apple kimliği ile iCloud’a giriş yaptığında Aile Paylaşımı hesabıyla ilişkili tüm aygıtları bulabilirsiniz.

iOS aygıtınız kapalıysa veya çevrim dışıysa ne olur?

Kayıp aygıtınız kapalı veya çevrimdışı olsa bile aygıtı Kayıp Moduna alabilir, kilitleyebilir veya uzaktan silebilirsiniz. Bu işlemler aygıtınız yeniden çevrimiçi olduğunda geçerli olur. Aygıtınız çevrimdışı durumdayken aygıtı hesabınızdan kaldırırsanız aygıtla ilgili bekleyen tüm işlemler iptal edilir.

Kayıp Modunu nasıl kapatırsınız veya iptal edersiniz?

Kayıp Modu, aygıtınıza parolayı girdiğinizde kapanır. Kayıp Modunu iCloud.com adresinden veya iPhone’umu Bul uygulamasından da kapatabilirsiniz.

Kayıp aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinleştirilmediyse

Aygıtınız kaybolmadan veya çalınmadan önce iPhone’umu Bul’u açmadıysanız aygıtı bulmak için bu özelliği kullanamazsınız. Bununla birlikte, verilerinizi korumak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Apple kimliğinizin parolasını değiştirin. Apple Kimliğinizin parolasını değiştirerek başkalarının iCloud verilerinize erişmesini veya kayıp aygıtınızdaki başka servisleri kullanmasını (iMessage veya iTunes gibi) engelleyebilirsiniz.
 2. Aygıtınızdaki diğer internet hesaplarının parolasını değiştirin. Buna e-posta hesapları, Facebook veya Twitter dahildir.
 3. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı polise bildirin. Polis aygıtınızın seri numarasını isteyebilir. Aygıtınızın seri numarasını bulun.
 4. Aygıtınızın kayıp veya çalınmış olduğunu kablosuz iletişim operatörünüze bildirin. Operatörünüz hesabı devre dışı bırakarak telefon aramalarını, kısa mesajları ve veri kullanımını önleyebilir.

Kayıp bir aygıtı izlemenin veya bulmanın tek yolu iPhone’umu Bul özelliğidir. Kaybolmadan önce aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinleştirilmediyse aygıtınızı bulabilecek, izleyebilecek veya başka şekilde işaretleyebilecek başka bir Apple servisi yoktur.

Emre Özcan 2016-09-16T11:37:48+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: