İstanbul’dan uzak istanbul Semtleri

Bir Bermuda Şeytan Üçgeni kabul edebileceğimiz İstanbul’un en sevimsiz ilçelerinden birkaçını bilmeyenler için objektif olarak açıklamaya çalışacağım. Kaldı ki biri doğum yerim biri çocukluğumun geçtiği diğeri de 15 yıl yaşadığım ilçedir. Medeniyetten tahminimce 100 – 150 sene kadar uzakta olan bu semtlerde büyüp blog açabilmiş pek insana rast gelinmemiştir.

ümraniye

Ümraniye; sapığı, patlayan çöplükleri ve berbat trafiğiyle hafızalarda yer etmiş halk arasında çok ormanlık olduğu için “Ormaniye” diye de anılan bir İstanbul ilçesi. Yazlar sıcak, kurak ve tozlu, kışlar soğuk ve çamurlu geçer.

Türkiye’nin minyatür hali diyebiliriz her cins ve ırk insana rastlanabilir. 20 sene öncesini nüfusu ile şuan ki nüfusu gelişme hızıyla ortalamasını alırsak eksi bilmem kaçlarda bir sonuç çıkacaktır. Yapılan binalar ,yollar ve alışveriş merkezlerini görünce çok geliştiğini düşünsek de insanlarını görünce bu fikrimizin yanlış olduğunu kısa sürede anlayacağımız güzide ilçe. Metrekare basına düşen janjanlı renk türban takan kız sayısı oranı İstanbul’daki bütün semtlere göre en yüksek olan semttir. Trafik yüzünden Ümraniye’den Ümraniye’ye gidemezsin.Bütün ayakkabıcılar “kapatıyoruz” ayağına satış yapar, gençleri köpek gibidir, dokunmazsanız bir şey yapmaz.

 

Sultanbeyli

sultanbeyli2Fakirliğin, rezaletin,sefaletin ve cahilliğin ilçesi olan Sultanbeyli yıllardır bu özellikleriyle İstanbul’da nam salmıştır.Sabah Gazetesi’ndeki habere göre, bu muhafazakar ilçemizdeki 37384 binanın 384’ü ruhsatlıymış. Her 5 evden sonra bir cami vardır sokaklarında irili ufaklı. CHP’nin korkulu rüyası ilçe. son yerel seçimlerde chp’nin oy oranı yüzde “7,6”.

sultanbeyli-de-gorulmemis-ihmal_76414_bFakir bir semttir, eğitimsizdir, sabahın beş buçuk altısı gibi insanlar beş kuruş kazanamadığı işine gider, aksam genellikle sekizden sonra evde olunur. Tiyatro, sinema yoktur, kültür merkezleri azdır, hoş olsa da insanlar zaten parasızlıktan gidemez. Çoğu insan tapusuz evlerde yaşamak zorundadır. Burada doğan bir birey yüzde doksan ihtimal ile ( çok iyimserim) bu dünyaya ve cahilliğe teslim olacaktır. Kürt nüfus ağırlıklıdır, Gecekondu çok fazladır, kaçak yapı çoktur ama burası olmasa da İstanbul’da sanayiciler ve inşaatçılar eleman bulamazlar. Bu güzel ilçemizde çocuklar 40 – 50 kişilik sınıf ortamında zor şartlarda eğitim alırken, velileri ibadethane sayısını arttırarak etkili vaaz ortamı yaratmaya çalışmaktadırlar.

Sarıgazi

sarıgazi

Sancaktepeİstanbul Anadolu Yakası‘nda bir ilçedir. 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Güneyinde Kartal, güneybatısındaMaltepe, batısında Ataşehir ve Ümraniye, kuzeyinde Çekmeköy, doğusunda Pendik ve güneydoğusunda Sultanbeyli ilçelerine komşudur. İlçe 61,90 kilometrekaredir, nüfusu 241.000’dir ve sınırları dahilinde toplam 20 mahalle ve 1 köy vardır. Ümraniye’ye bağlıSarıgazi , Yenidoğan ve Kartal’ın Samandıra beldelelerinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır. İlçe kaymakamlık ve yeni belediye binalarıSarıgazi merkezinde inşa edilmiştir.

Anadolu yakasının Gazi Mahallesi diyebiliriz. İsmini merkez camii yanındaki türbede meftun bulunan sarı gazi’den almış semt.14-14s-19s-122b-122s-522b-522st otobüsleriyle gidilebilinecek mekan… Yenidoğan ve Sultanbeyli’den daha modern bir yerdir kanımca…Merkezinde sürekli komünist parti üyesi şekilsiz gençler stant açıp türkü çalar. Halk fakirlikten kuruduğu için en çok 1milyoncu şekilde ıvır zıvır satan dükkanlar vardır. Bedava BOK koysan sabah 5 te almak için gelenlerin kuyruğu olur. 4 kat asfalt attıktan sonra yolları ancak çamurdan temizlenebilmiştir.

Çekmeköy

cekmekoyçekmeköyistanbul’un Anadolu Yakası‘nda yer alan ilçes,. Önceleri Ümraniye‘ye bağlı bir belediye olan, 2009’da ÖmerliAlemdağve Taşdelen ilk kademe belediyelerinin tüzel kişiliklerinin sona ermesi ve bu belediyelere bağlı 17 mahalle ile 5 köyün katılmasıyla oluştu. 148,08 kilometrekarelik alanda 135,603 kişinin yaşadığı Çekmeköy’de nüfus, ilçe olmadan önce 75.423 iken 1990’da 13.523, 2000’de 37.502, 2007’de 70.683 olarak sayılmıştır.

İlçenin kuzeybatısında , kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında , güneydoğusunda ise yer almaktadır. Bölgede yapılaşmanın hızla devam ettiği görülmektedir.

Köyünden atını eşeğini satıp gelip İstanbul’da mütahit olanların en sevdiği yerleşkedir. Dikkatli bakılırsa evlerin neredeyse tamamı müteahhitler tarafından yapılmış vizyon ve misyon olmadığı için evlerin şekilleri hep aynı olmuştur. Çarpık kentleşmenin yine en rahat görülebilceği ilçelerden biridir bahçeli apartman sayısı neredeyse yoktur. Evler göt göte girdiği için akşamları sokaklar park eden araçlar yüzünden kapanır. Burada kimse yalnız değildir, her gelen muhakkak ve muhakkak peşinden bir kaç akrabasını da buraya getirmiştir.  Yılda sadece 4 gün yol ve şantiye çalışması yapılmaz.

Sürekli site yapıldığı için elit kesim de buradan lüks daireler almış zengin-fakir karışımı bir ilçe olmuştur. Yeni gelen elit kesim CHP’yi buranın yerlisi olan fakir kesim AKP’yi desteklediği için seçimler çok çekişmeli geçer. Son seçimler CHP oylarının büyük çoğunluğu çalındığı için seçimleri AKP kazanmıştır.

Aracı olmayanlar yürümekten perişan olur. Toplu taşıma aşırı derece geri kalmıştır. Her 10 kişiden 7si emlakçıdır yada emlakçı tanıdığı vardır. Ev satılırken metroya yakın diye satılır fakat metro hattı yoktur. Gelecek metro için sevinen cahil bir halk madenler durağındaki basit bir alt geçidin yıllar sonra açıldığını unutmuştur. Evet Çekmeköy’ün gelişen özellikleri gelişmeyen özelliklerini daha da çekilmez hale getirmiştir, ne yazık ki insanları bunu görememiş Çekmeköy gelişti gelişecek gelişiyor derken ömürlerini heba etmiştir.  Sadece Şahinbey Caddesi üzerinde 20’ye yakın berber vardır.

Emre Özcan 2016-09-15T11:25:42+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

3 Comments

  1. özgür 8 Mayıs 2013 at 22:21 - Reply

    İbretlik yazı yazmişsin kardesim, kutluyorum.senin sayende insanlara nerere oturduğunu sorunca ne mal olduğunu drekt anlayip fişleyecegiz insiallah

  2. kimsesiz. 25 Ekim 2014 at 01:08 - Reply

    28 yıldır taşdelende yaşıyorum.dedem ne güzel bir köy sessiz sedasız diye gelmiş.ve kalmış.rahmetli olduğu için birşey söylemiyorum şimdi.valla kardeşim ellerine sağlık.çok güzel yazmıişssın.ıhlamurkuyu ve dudullu içinde ekleme bekliyoruz:)sultanbeyli hacı hoca geçinip en üç kağıtcı yalancı daha sıfat koyamadığım insanların toplandığı güzide ilçe.

  3. Ezgi 20 Şubat 2017 at 15:17 - Reply

    Çok güldüm ya 😀 Istinye’den ümraniye’ye taşınarak hayatımın en büyük hatasını yaptıgımı ilk günden anlamıştım.Ne kadar plaza,holding,şirket,yapılıp maslağa benzetilmeye çalışılsada insanları değişmeyen bir kesim.Allah’tan bebekte çalışıyorum da akşamdan akşama ümraniye’ye gidiyorum sadece.Otel olarak kullandığım bir semt nerdeyse.Yani nasıl söyleyeyim asla kınamıyorum tabi ki de,bir saatlik uzaklıktaki beşiktaş halkı ile ümraniye halkının arasında o kadar fazla uçurumlar var ki,sanırsın biyer istanbul diğer yer mardin o derece anlamsız o derece sapan saçma :/trafiğine 10 yıldır bitmeyen metrosuna değinmek bile istemiyorum.Bu arada kasapları julyen kesinm ne bilmiyor ona acayip takıntılıyım ;(

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: