İsimleriyle Güneşi Yükseltenler

İsimleriyle Güneşi Yükseltenler, PKK ile mücadele ederken bir asker içim rütbelerin en büyüğü en yücesi olan şehadet mertebesine ulaşan 623 kahraman evladı isimleri ile ölümsüzleştiren Hakkari dağlarında yapılmış anıt. yüzde 25 meyilli 2000 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir.

İsimleriyle Güneşi Yükseltenler Anıtı, Hakkari Dağ ve Komando Tugay ana kışlasının olan korg. başyurt kışlasına hakim ve görkemli bir tepede inşa edilmiştir.

11 yıl boyunca şehit düşen 28 subay, 21 astsubay, 574 erbaş ve erin rütbesi, adı, baba adı, doğum tarihi, memleketi, şehit olduğu yer ve zaman mermerler üzerine işlemiştir.

İsimleriyle Güneşi Yükseltenler Anıtının üzerinde istiklal marşımız ve şehit bir komandonun üstünden çıkan kendi yazmış olduğu komando olmak onurumdur şiiri de işlenmiştir. anıtın muhtelif yerlerinde ulu önder kemal Atatürk‘ün vecizeleri de bulunmaktadır.

İsimleriyle Güneşi Yükseltenler Anıtı, bulunduğu yer itibariyle Türkiye’nin güneydoğuda en uç noktasına yakın olup, her nerede olursa olsun vatan topraklarının bölünemeyeceğini, bölmeye teşebbüs edenlerin de kaçınılmaz sonunu vurgulamaktadır.

Generel Osman Pamukoğlu, anıt ziyaret defterinin ilk sayfasına şunları yazmıştır.

“Bu anıt, şehit türk askerleriyle, onların vatan sağolsun diyerek türk milletinin yüksek asaletini gösteren anne ve babalarının huzurunda, sonsuza dek saygı duruşunda bulunulmasını amaçlamaktadır.  Anıt formuyla, şehitlerimizin ruhlarının göğe yükselişini sembolik anlamda yansıtır. ziyaretçilere bu hissi yaşatarak duygu ve düşüncelerini vatan için canını veren şehitlerimize yoğunlaştırıp, milleti bütünleştirici görevini mimari yapısıyla üstlenir. 11 metre yüksekliğinde iki ana kolon anıtı kavrayarak, şehitlerimizin isimleriyle birlikte yükselerek, ruhlarının göğe ulaşmasını ifade eder. tepede ulaşılan anlamda şehit isimleri ile birlikte ışınsal açıdan kollarla ufuktan yükselmekte olan güneş tasvir edilmiştir.”

Terörle Mücadelede Verdiğimiz Şehitler İsme Göre Sıralı Liste

 

Resimler


isimleriyle-gunesi-yukseltenler1

isimleriyle-gunesi-yukseltenler2

isimleriyle-gunesi-yukseltenler3

isimleriyle-gunesi-yukseltenler4

isimleriyle-gunesi-yukseltenler5

isimleriyle-gunesi-yukseltenler6

isimleriyle-gunesi-yukseltenler8

isimleriyle-gunesi-yukseltenler9 isimleriyle-gunesi-yukseltenler10

 

Şehitlerimizin listesi için ikinci sayfaya geçiniz

Emre Özcan 2016-09-03T15:42:06+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

4 Comments

 1. Muharrem Parlakkaya 25 Haziran 2011 at 00:27 - Reply

  Şehit Kardeşim Orhan Parlakkaya nın ismi Osman Parlakkaya olarak yazılmış
  Bu ülke için canını vereceksin ama ismini bile yanlış yazacaklar çok üzgünüm yazıklar olsun

  • emre 26 Haziran 2011 at 12:36 - Reply

   Düzeltilmesi için girişimde bulundunuz mu?

   • Muharrem 17 Temmuz 2011 at 17:24 - Reply

    15 yıl önce müracaatta bulunduk ama artık bu ülkede şehitlere kelle gibi sözler edildiği bir zamanda bunun bir önemi olmıyacağını düşünüyorum tekrar müracaat etmeyede gerek dıuymuyorum burayada yazdığıma pişmanım keşke yazmasaydım ama yazmış bulundum
    vatan sağolsun

 2. Muharrem Parlakkaya 17 Kasım 2011 at 12:55 - Reply

  612 . sırada Osman Parlakkaya değil ORHAN PARLAKKAYA
  Lütfen düzeltirmisiniz

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: