Hosts Dosyası ile İstenmeyen Bağlantıları Engelleme

host dosyasıHosts Dosyası ile reklamları, bannerlar, 3. parti çerezleri, 3. parti sayfa sayaçları, web hataları hatta korsan yazılımları engelleyebilirsiniz.

Windows, siz bir domaine ulaşmak istediğinde bu adresi önce Hosts dosyası içerinde arar bulamaz ise DNS sorgular.

Bunu bildiğimize göre reklam ve zararlı içerikli sitelere ulaşmak istemediğimiz için bu adreslere giden sorguları Hosts dosyası ile farklı bir IP adresine yönlendirerek erişilmesini engelleyebiliriz. Başka bir yazıda aynı yöntem ile Türkiye’de engellenmiş siteleri açmak için engel konulmuş sitelerin gerçek IP adreslerini yazarak erişim sağlamıştık.

Örnek olarak reklam sitesi olan “doubleclick.net” reklamlarını engellemek için bu domaine giden sorguları şöyle bir satır ile engelleyebiliriz: 0.0.0.0 ad.doubleclick.net

Aynı mantıkla cinsel içerikli sitelerin listesini de girerek çocuklarınızı ve kendinizi cinsel içerikli öğelerden koruyabilirsiniz.

Elbette internet üzerinde milyonlarca böyle pislik ve gereksiz adres olduğu için bunları sizin tek tek bulmanız gerekmiyor. Bu işi bizim için yapmış olan hayırsever insanlar var. Hazır Hosts dosyalarından birini kullanacak suya sabuna dokunmadan rahat edebilirsiniz.

Elbette bu işlem sizi İnternet dünyasındaki bütün zararlı içerikler ve reklamlardan korumayacak ama en çok bilinenlerin bir çoğu girilmiş. Siz yine de antivirüs, antimalware ve anti reklam yazılımlarınızı kullanmaya devam edin.

Benim önerim http://winhelp2002.mvps.org/ bu adresteki arkadaşın host dosyasını kullanmanız. Hem içeriği çok geniş hem de sürekli güncelleniyor. Bu iyiliğin karşılığında bu arkadaşa bir bağış da yapmak isterseniz adresde link mevcut. Detaylı bilgiler için siteyi inceleyebilirsiniz, ingilizce diye ben kısa açıklamaları buraya yazmaya çalıştım. Anlamadığınız yerleri yorum olarak alt kısıma gönderin cevaplarım.

Dosya indirmek için aşağıdaki linki kullanın:

Download:hosts.zip [Sağ tıkla – Hedefi farklı kaydet] [Updated July-08-2014]

Zipli dosyası açtıktan sonra (zipli dosya açamıyorsanız buraya tıklayın) içersindeki “mvps” dosyasını çalıştırın. Bu sayede dosyayı sistem içersinde olması gerektiği yere kopyalamış olursunuz..

 Host Dosyası

Eşiniz facebook’tan çıkmıyor mu? Çocuğunuz sürekli oyun sitelerine mi giriyor? Hemen açıyorsunuz host dosyasını ve “0.0.0.0 yasaksite.com” şeklinde satır ekliyorsunuz ve artık onlar düşünsün ! 0.0.0.0’dan sonra bir boşluk bırakarak adresi yazın, tırnak işaretleri de yok.

Dosyayı kendiniz editlemek isterseniz “c:windowssystem32driversetc” yolunu takip edin.

Emre Özcan 2016-09-15T11:22:21+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

2 Comments

  1. Rambo 10 Ağustos 2014 at 11:33 - Reply

    Hosts dosyasından Facebook’u engellemenin bi yolu yok :)))

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: