Google Chrome SSL Bağlantı Hatası Çözümü

google sslŞubat 2014’ten beri son günlerde Google Chrome üzerinde sıkça karşılaştığımız SSL Bağlantı Hatası (net::ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR) için kesin çözüm yolu aşağıdaki anlatımları tamı tamına uygularsanız sorununuz ortadan kalkacaktır. Öncelikle bu hata nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte tahminime göre Google Chrome ile Google Türkiye https://www.google.com.tr arasında bir takım güvenli ssl protokol uyuşmazlığı mevcut. Bu sorun Anti virüs, DNS veya Proxy ayarlarınızdan kaynaklanmıyor! Deneylerime göre tamamen google.com.tr hatası. Çünkü diğer ülkelerde ABD google.com, İngiltere google.co.uk, İspanya google.es vb.. çoğu kez test yaptım her hangi bir hata almadım.

Öncelikle Google Chrome açıp sağ üst köşesinde 3 adet kalın çizgiyle gördüğünüz ayarlar butonuna tıklayınız.

Ardından Ayarlar > Arama Motorlarını Yönet… kısmına geliniz.
Burada gördüğünüz Google arama motorunu varsayılan değilse varsayılan yapıp kullanmadığınız diğer tüm arama motorlarını kaldırınız. (Google Hariç)
Varsayılan arama motoru google üzerine tıkladığınızda 3 adet yan yana içeriği düzenlenebilir aktif kutucuk oluşacak.
Birinci kutucuğa Google, İkinci ortadakine http://64.15.117.59 ve üçüncü sağdaki kutucuğa da http://64.15.117.59/search?output=search&q=%s yazıp aşağıdan Bitti butonuna tıklayınız.
Üstteki dediğimin aynısını değiştirmeden yaptığınızda sorun kalkacaktır. Aramalarımız google.com.tr üzerinden değilde direk sunucu IP’si üzerinden olacak ve asla SSL hatasıyla karşılaşmayacaksınız.

Güncelleme (20 Nisan 2014):
Google DNS ve pek çok yaygın kullanılan DNS sunucular servis sağlayıcıların DNS zehirleme ve yönlendirme girişimleri yüzünden düzgün çalışmamaktadır. Aşağıda verilen SAFE DNS sunucuları şuan için en sorunsuz çalışanlardır ve önerilir.

Güncelleme(08 Mart 2014): Eğer DNS olarak Google DNS’leri kullanıyorsanız (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) ve Google Chrome internet tarayıcısı kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşıyorsunuz. Farklı DNS sunucuları ile bu sorun yaşanmıyor.

Safe DNS sunucuları (Önerilen DNS):
195.46.39.39
195.46.39.40

Google Dns yerine Open DNS kullanabilirsiniz:

208.67.222.222
208.67.220.220

Son zamanlarda Chrome ile Google’ veya Google servislerine örneğin Youtube, GMAIL gibi SSL ile bağlanmak istediğinizde (bu varsayılandır) aşağıdaki hatayı alıyor olabilirsiniz.

Bu hatanın Google Chrome üzerindeki bir bug yani hatadan kaynaklanıyor olabileceğini veya Google sunucularından kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Daha öncede Google 502 hatası çok sık kullanıcıların karşısına çıkıyordu.

Yurt dışı forumlarda da gördüğüm kadarı ile bu sorun Google sunucularına bağlanırken Chrome sürüm 33 kullanan kullanıcılar yaşıyor.

Şuan için sizin yapabileceğiniz bir işlem yok. Yani sorun sizden veya sizin bilgisayarınızdan kaynaklanmıyor.

Chrome SSL bağlantısı hatası aldığınızda 1-2 denemeden sonra Google açılıyor. Chrome da çıkan SSL hatası şu şekilde:

SSL bağlantısı hatası

Sunucu ile güvenli bağlantı kurulamıyor. Bu durum sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir veya sahip olmadığınız bir istemci kimlik doğrulaması sertifikası gerekiyor olabilir.

Hata kodu: ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

Normalde SSL bağlantısı hatası aldığınızda ikinci denemenizde google’a bağlanabiliyorsunuz. Yine de yapılabilecekleri aşağıda özetledim

Chrome SSL hatasının çözümü için şu aşamaları deneyebilirsiniz:

Hatayı başka tarayıcıda alıyor musunuz kontrol edin. Örneğin Firefox ile SSL gerektiren siteye girmek istediğinizde bu hatayı alıyor musunuz? Eğer başka tarayıcı ile girmek istediğinizde de SSL hatası alıyorsanız, Önce ADSL modeminizi kapatıb ve açın. Eğer hala devam ediyorsa, hata bağlanmak istediğiniz sunucunun SSL sertifikasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok.
Başka tarayıcı ile sorunsuz giriyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın

Chrome SSL hatasının çözümü:

Proxy yazılımı kullanıyor musunuz? ZenMate, Hotspot Shield, UltraSurf gibi. Hata bu yazılımlardan kaynaklanıyor olabilir. Proxy yazılımınızı kapatın. Bazen kapatmak çözüm olmayabiliyor. Yazılımı kapatsanızda proxy bilgileri Chrome içerisinde kalıyor.
Chrome Proxy ayarlarınızı değiştirin. > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Proxy ayarlarını değiştir’i tıklayın. Açılan Internet Özellikleri iletişim kutusunda Yerel Ağ Ayarları’nı açtıktan sonra “Ayarları otomatik olarak algıla” onay kutusunun işaretlenmiş olduğundan emin olun.
Google Chrome çerezlerini temizleyin.
CTRL + SHIFT+ DELETE aynı anda basın. Açılan pencerede aşağıdaki ögelerin tümünü sil: En baştan ve tüm seçenekleri seçin.

Emre Özcan 2016-09-15T11:22:24+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

One Comment

  1. Berktuğ Mutlu 29 Haziran 2016 at 18:19 - Reply

    Teşekkürler

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: