Faydalı Web Siteleri [Sürekli Güncel]

Bu liste ekşi sözlükteki “az kişinin bildiği muhteşem web siteleri” başlığından derlenmiş, yasal olmayan içerikler elenmiştir. Başka kaynaklardan edindiğim içerikleri de ekleyerek güncellemeye ve geliştirmeye devam ediyorum.

internet-bagimlilarindan-komik-kareler0Siz de yorumlarınızla besleyiniz.

45lik: Eski 45likleri kaliteli bir ses kalitesiyle dinleyebileceğiniz adres.

BallDroppings: Fizik ile müzik yapmak.

Bumerangla: Kamera, spor aleti, bisiklet gibi ürünleri günlük olarak kiralayıp, kiraya verebileceğiniz platform.

Colorize Photos: Siyah beyaz fotoğraflarınızı yapay zeka kullanarak elinden geldiğince renklendiren bir site.

Fyvor: Aliexpress, g2a gibi yüzlerce sitenin indirim kodlarının paylaşıldığı bir site.

I Pet Companion: Canlı olarak barınaklardaki kedilerle oynayabiliyorsunuz.

I Check Movies: Harikulade bir film kaydı tutma sitesi. Biraz kurcalayın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

MIT OpenCourseWare: MIT tarafından 2400 online ders ücretsiz olarak sunuluyor.

Microsculpture: Yüksek çözünürlüklü böcek fotoğraflarını dibine kadar zoom yapıp, detaylara çok şaşırabileceğiniz site.

Movie Locations: Filmlerde geçen sahnelerin, mekanların aslında hangi kentte, adreste olduğunu, mekanlar hakkında detaylı bilgileri öğrenebiliyorsunuz. Kim bilir belki bir gün de gider gezersiniz.

Receive SMS Online: Kayıt için telefon numaranızı isteyen siteleri atlatmak için bir numara.

Removed Social: İlginç bir proje. Akıllı cihazların insan hayatındaki yerini onları kadrajdan çıkararak gösteren bir fotoğraf projesi.

Skullsunlimited: Ne kadar yasal bilmesem de, insan dahil birçok canlının kemiklerini satın alabiliyorsunuz. Tıp öğrencileri yaşadı!

Smallpdf: Sanırım en iyi pdf çevirme sitesi, bu az kişinin bildiği bir site sayılmaz ama bence burada olmayı hak ediyor.

Zamzar: İyi bir format çevirici, converter. Neredeyse her şeyi birbirine dönüştürüyor.

4u2: Snapchatvari bir not yazma sitesi, okunduktan sonra veya son kullanma tarihi ekleyerek kendini imha eden notlar gönderebilirsiniz. Okundu bildirimi de koyabiliyorsunuz.
Brightside: Bizim onedio’ya benziyor ama çok daha ilham verici. Güneş kremini ne kadar süre saklayabileceğinizden tutun da teki kaybolmuş çorapları nasıl değerlendirebileceğinize kadar onlarca “lifehack” var.
Donottouch: İnanın bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Birçok imlecin kolektif hareketi? Çok eğlenceli, bir o kadar da anlamsız. Denemeden ölmeyin.
Futureme: Zaman kapsülü hizmeti veren bir mail sitesi, kim 2050’ye mail yazmak ister? Önceden yazılmış halka açık mailleri de okuyabiliyorsunuz.
Get Swoosh: El hareketlerinizle bilgisayara bağımlı kalmadan sunumlarınızı yönetmek için bir site. Sitenin altında nasıl yapılacağını anlatan bir de video var.
Giveawayoftheday: Bunu TS’de bilmeyen yoktur herhalde. Her gün seçilen farklı bir programın lisansını ücretsiz veren bir site. Yeri geliyor hayat kurtarıcı olabiliyor. Bildirimleri açmanızı tavsiye ederim.
Instantlogosearch: Neredeyse sonsuz sayıda logonun .svg ve .png halini indirebileceğiniz site. (Teknoseyir yok ? )
Littlealchemy: Eğlenceli bir tarayıcı oyunu, Aristo’nun dört temel elementini kullanarak yeni elementler yapıyorsunuz. Lav, toz gibi… Mobil versiyonu da var. Bakalım kim daha çok element keşfedecek?
Myscriptfont: Kim kendi el yazısı fontunu yaratmak ister? Bu site tam size göre, sitede verilen template dosyasını yazdırdıktan sonra üzerinde her harfi elle yazıp taratıp siteye yolluyorsunuz. site size font dosyasını oluşturuyor ve indiriyorsunuz bu kadar basit.
Nişanyan Sözlük: Etimolojiye meraklıysanız bu sözlük tam size göre. Sözlükte 15,089 madde altında toplam 30,970 Türkçe sözcük bulunmak.
Readsy: Okumak istediğiniz yazıyı readsy’e copy-paste yaparak gözünüzü neredeyse hiç kıpırdatmadan tek kelimeye odaklanarak okuyabiliyorsunuz. txt/pdf de upload edilebiliyor. Hızlı okuma için ideal.
Soundweet: Sesli ekşi sözlük. Başlıklara entry yazmak yerine ses kaydı yapıyorsunuz. İyi fikir aslında neden tutmamış ki?
Teleprompter: Siyasilerin de çok sevdiği prompterlerin ilkel bir formu, ilkel dediğime bakmayın. Çok kullanışlı. Kendi yazılarınızı yazabilir, etkili bir konuşma için kullanabilirsiniz.
The Atlas of Economic Complexity: Harvard Üniversitesi’nin hazırladığı ekonomi, dünya ticareti, iktisat konularında doyurucu bilgiler veren ve bunu grafikler üzerinden anlatan (konu her ne kadar sıkıcı olsa da eğlenceli hale getirebiliyor) bir site. Ekonomiye ilginiz olmasa da muhakkak bakın.
Whiteenamel: Terk edilmiş bir akıl hastanesini gezmek ürkütücü olsa gerek! Bu yolculukta size A’dan Z’ye eşlik edecek bir site.

All The Free Stock: Herkesin bilmesi gereken sitelerden birisidir. Sitede “Creative Commons” lisanslı on binlerce ücretsiz fotoğraf bulunuyor.
Coffitivity: Çeşitli ortamlardaki kalabalıkların uğultusunu dinleme imkanı sağlayan bir site. Evde yalnız hissedenlere ilaç gibi gelecek.
Fake Update: Sahte güncelleme ekranı. Bu ekranda fare görünmez, enter’a basılırsa sahte mavi ekran belirir. ESC çalışmıyor. F11’e basmayı unutmayın.
Flat Icon: Binlerce ikonu farklı formatlarda (png/svg/eps/psd) ücretsiz indirebilirsiniz. Şimdilik 176,654 adet vektör ikon bulunuyor.
Geçmiş Gazete: Bilinen sitelerden biri lakin yine de duyanlar duymayanlara anlatsın düsturu ile yer vermeye karar verdim. Adından da anlaşılacağı üzere geçmiş gazete küpürlerini bulabileceğiniz güzel bir çalışma.
Great Language Game: Farklı dillerin haber bültenlerinden alınmış ses kayıtları üzerinden o dili tahmin ederek oynayabileceğiniz bir oyun.
Histography: Farklı konulardaki önemli olayları kronolojik olarak görselleştirmiş bir site, mouse tekerleğini çevirerek zaman aralığını arttırabiliyorsunuz. Önemli olaylar daha büyük noktalar olarak temsil edilmiş ve de soldaki istatistiklere göz atmayı unutmayın.
How Many People are in Space Right Now: Uzayda kaç insan var? Bu insanlar kim? Güncel olarak öğrenmek için bir kaynak. Sanırım internetin en yararlı ikinci sitesi. İlki için tam buraya tıklayabilirsiniz.
Insecam: Dünyadaki on binlerce güvenlik kamerasını (Türkiye de dahil) izleyebileceğiniz bir site. FAQ bölümüne bakarak site hakkında ve bu kamera verilerini nasıl aldıkları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Learners TV: Aslında kendime saklamayı sevdiğim sitelerden biridir ama elbette çok sevgili TS üyeleri ile de severek paylaşacağım. Hemen hemen aklınıza gelecek tüm temel disiplinlerle ilgili dersleri (video, animasyon, pdf) bulabileceğiniz site. C++ derslerinden tutun da immünoloji derslerine kadar çoğu şeyi bulabilirsiniz. Yukarıdaki menü çubuğunu kullanmayı unutmayın.
Mathway: İstediğiniz matematik problemini girin, çözümünü görün.
My Fridge Food: Buzdolabınızda olanları yazıyorsunuz ve site size uygun tarifleri çıkartıyor. Maalesef menemen yok.
The True Size: İstediğiniz ülkeyi alıp dünya haritası üzerinde istediğiniz yere taşıyarak her ülkenin gerçek boyutlarını tam olarak anlayabileceğiniz bir site. Böylece dünyayı düzleme aktarırken yaşanan boyut artışını/kaybını tolere edebilir, gerçek boyutları anlayabilirsiniz. Mutlaka deneyin, şaşıracaksınız.
Wiki Loc: Dünyanın dört bir tarafından yürüyüş, dağ bisikleti ve birçok diğer aktivite için rotalar bulabileceğiniz güzel düşünülmüş bir site. Kullanıcıların yorumlarını, puanlarını değerlendirip rota hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Worn on TV: Dizi ve filmlerde giyilmiş kıyafetlerin aynısını nereden bulabileceğinizi öğrenin.

100 Years of Rock: 100 yıllık rock tarihi boyunca ortaya çıkan türlerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını gösteren büyük bir şema var ve o türe tıklayarak neye benzediğini dinleyebiliyorsunuz.
Geo Cron: M.Ö. 3000 yılından günümüze istediğiniz bir yılı yazıyorsunuz, o yıla ait dünya haritası karşınıza çıkıyor.
Geoguessr: Sizi Dünya üzerinde bir yere bırakıyor ve orayı tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Eğlenceli bir oyun.
Here is Today: Evrenin varoluşundan günümüze geçen süreyi basit ama etkileyici şekilde gösteriyor.
ifixit: Neyi nasıl tamir edebileceğinizi gösteren bir site, arabadan, laptop’a, tablete ve fotoğraf makinesine hatta düğme dikmeye kadar…
Lifehack: Hayatınızı kolaylaştıracak bir sürü ipucu bulunduran web sitesi.
Microwave This: Mikrodalga fırına atılmış şeylerin listesi. Tıklayın ve ampulden pastel boyaya kadar bir sürü nesnenin kızartılışını izleyin. Süpriz sonuçlar var.
Muscle Wiki: Kas çalıştırma üzerine bir ansiklopedi diyebiliriz. Giriş sayfasından cinsiyetiniz ve çalıştırmak istediğiniz kası seçiyorsunuz, o kası çalıştırmaya uygun egzersizi gösteriyor.

Radiooooo: Haritadan bir ülke, aşağıdaki bölümden bir dönem, soldan da ruh halinizi seçin. Arkanıza yaslanın. Gerisi radiooooo’nun sorumluluğunda…
Scent Map: Kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz parfümler için öneriler sunan bir site. tarzını seçiyorsunuz size parfüm öneriyor.
The Nicest Place on the Internet: Yalnız, mutsuz, terk edilmiş hisseden var mı? Siteyi tam ekran yapın ve bırakın site sizi rahatlatsın. İnternetteki en güzel yere merhaba deyin!
Unit-Conversion: Bir birimi diğerine çevirme konusunda aşmış site.

 

1- https://app.prntscr.com/tr/download.html – ekran alıntısı aracı linux, mac & win için. tarayıcılar için eklentileri de mevcut.
2- https://dictation.io/ – sesli mesaj, not yazma servisi.
3- – youtube’da uzun süreli film, video bulmanızı sağlar.
4- http://www.screenr.com/ – online olarak ekran videosu çekmenize yardım eder.
5- http://goo.gl/ – google url kısaltma servisi. detaylı raporlama sunar.
6- http://unfurlr.com/ – gezdiğiniz web sitesinin içinde zararlı link olup olmadığına bakar.
7- http://www.qlock.com/ – google map kullanarak bir şehrin yerel saati bulabilir.
8- http://copypastecharacter.com/ – klavyede olmayan özel karakterler bulun, buluşturun.
9- http://my.lovelycharts.com/ – akış şemaları, ağ diyagramları oluşturmanızı sağlar.
10- http://www.iconfinder.com/ – en iyi kalitedeki ikonları bulun, kullanın. faydalı eser.
11- http://www.office.com/- office belgeleri için hazır şablonlar bulmaya ne dersiniz? işte orası burası.
12- http://www.followupthen.com/ – kendinize ileri tarihli bir e-posta gönderin.
13- http://virusscan.jotti.org/en – şüpheli dosya veya e-posta eki tarayın.
14- http://wolframalpha.com/ – en doğru cevapları veren arama motoru. apple tarafından da destekleniyor.
15- http://www.printwhatyoulike.com/ – web sayfalarını kaydedin. mobil cihazınızda okuyun. sözlük yazarları arıyor böyle servisleri.
16- http://ctrlq.org/rss rss beslemeleri bulmak için arama motoru.
17- http://e.ggtimer.com/ – unutuyor musunuz? o halde bir de bunu deneyin.
18- http://www.pdfescape.com/ – pdf editlemek için ne yapması gerektiğini bilmeyenlere. online olarak edit yapar. süper!
19- http://scr.im/ – e-posta adresinizi online olarak paylaşanlar için büyük kolaylık. spam tehlikesi yok.
20- http://new.myfonts.com/whatthefont/ – görseldeki fontun ne olduğunu bilmenize yardımcı olur. yükleyin, bulun.
21- http://www.livestream.com/ – canlı yayın, paylaşın, izlenin. gerçi artık twitter periscope var.
22- http://iwantmyname.com/ – domain mi alacaksınız? hangi uzantıların boş olduğunu merak edenlere özel. tlds domain arama motoru.
23- http://www.homestyler.com/ – evinizin içini yeniden mi tasarlamak istiyorsunuz. size yardımcı olacaktır. test edildi.
24- http://hundredzeros.com/ – ücretsiz kindle kitapları okumak isteyenler için faydalı servis.
25- http://www.flightstats.com/ – uçakların bir harita üzerinden nereye uçtuğunu izleyin.
26- http://www.polishmywriting.com/ – gramer problemi olanlara yardımcı olur. ingilizcenize katkı yapar.
27- http://marker.to/ – sitelerde hoşunuza giden cümleleri sarıya boyayın ve paylaşın.
28- – aynı dosya üzerinden birden fazla kişiyle çalışmanın keyfi.
29- http://whichdateworks.com/ – grup planları oluşturun ve kimse ne yapacağınızı unutmasın. basit ve güzel.
30- http://everytimezone.com/ – adından da anlaşılacağı üzere dünya saatlerini öğrenmenizi sağlar.
31- http://gtmetrix.com/ – web geliştiricileri için çok özel servis. sitenizdeki sorunları bulun ve düzeltin.
32- https://www.noteflight.com/ – tarayıcıda müzik notasyonu yapmak isteyenlere gelsin.
33- https://imo.im/ – bir çok chat servisi tek bir noktada.
34- http://kleki.com/ – online basit photoshop.
35- http://www.similarsites.com/ – benzer siteleri bulmak isteyenlere özel servis.
36- http://www.wordle.net/ – görsel etiket şovlar yapmaya ne dersiniz? java gerektirir.
37- http://kuler.adobe.com/ – en çok kullanılan renkler neler? ya da bir rengin rgb kodu nedir? hepsine cevap verir.
38- http://lmgtfy.com/ – bir google aramasını başkaları adına yapın ve paylaşın.
39- http://www.midomi.com/ – duyduğunuz ama adını bilmediğiniz şarkıları bulmaya ne dersiniz?
40- http://ge.tt/ – birine dosya göndermenin en hızlı yolu! gerçekten mükemmel.
41- http://www.privnote.com/ – daha sonra okumak için notlar yazın. siteyi yer imlerine ekleyin.
42- http://boxoh.com/ – kargo takip numarasını yazın ve kargonun nerede olduğunu öğrenin. çin’de işe yarıyor.
43- http://downforeveryoneorjustme.com/ – web sitelerinin durumunu öğrenin. kapanmış mı? açık mı? acaba??
44- http://www.whoishostingthis.com/ – hangi site hangi sunucuda barınıyor bilmek isteyenlere.
45- http://disposablewebpage.com/ – geçici olarak web sayfası yapmak isteyenlere özel.
46- https://www.aviary.com/ – adobe’nin fotoğraf düzenleme servisi. ücretsiz hemde.
47- http://www.urbandictionary.com/ – slogan bulamayanlara yardımcı olur. ilham verir.
48- http://www.sxc.hu/index.html – ücretsiz ve yüksek kalitede stok fotoğraflar edinin.
49- http://scribblemaps.com/ – google’da kolayca harita oluşturmanıza yardımcı olacak süper servis.
50- http://www.alertful.com/ – önemli olayları hatırlatan gerekli bir kaynak.
51- http://www.picmonkey.com/ – çevrimiçi resim editörü. deneyin ve görün.
52- http://www.sumopaint.com/app/ – katman katman görsellerle harikalar yaratmak isteyenlere.
53- http://studio.stupeflix.com/ – güzel anılarınızı bir video şovla renklendirin. animoto gibi.
54- http://safeweb.norton.com/ – web sayfalarını güvenle gezin. online internet security.
55- https://teuxdeux.com/ – hangi günde ne yapacağınızı planlayın. to-do listler yapın ki, hayat düzene girsin.
56- https://minutes.io/new/meeting – toplantıdasınız ve yanınızda bir kağıt yok mu? o halde bu siteye girin ve notlarınızı alın.
57- https://www.youtube.com/leanback – youtube’a tv ekranından bakmaya ne dersiniz?
58- http://pancake.io/ – dropbox hesabınızı kullanarak basit web sayfaları yapın. wix gibi.
59- http://otixo.com/ – cloud hesaplarınızı tek bir noktadan yönetmenizi sağlar. mükemmel bir araç.
60- https://ifttt.com/ – tek bir noktadan emir verin. mobil cihazlarınızda, sosyal hesaplarınızda otomatik çalışan planlar oluşturun. internet hayatınızı kolaya çevirmenin en basit yolu.

61- http://add0n.com/ – tarayıcılar için mükemmel eklentiler. youtube’u en üst kalitede ziyaret edin, outlook, gmail, facebook, twitter, google+, icloud, için bildirimler alın, formları otomatik doludurun.
62- https://lastpass.com/ – artık şifreleri aklınızda tutmaya son. yaklaşık 7 yıldır premimum olarak kullandığım bu servisten herkes faydalanmalı. üst düzey koruma kalkanı ile şifrelerinizi koruyor ve saklıyor. masaüstü, (linux, mac, windows), mobil uygulamaları, tarayıcı eklentileri de mevcut.
63- https://todoist.com/ – gmail için mükemmel yapılacaklar listesi. milyonlarca kullanıcıya mail içinde yardımcı olan muhteşem uygulama. mutlaka kullanılmasını öneriyorum.

457921_o53aamapc.am – dünyadaki herhangi biri ile konuşun.
mysliderule.com – herhangi bir konuda online kurs bulun.
keyboardtester.com – çalışmayan klavye tuşlarını bulmak ve test etmek için ideal.
internetdirectory.info – internetteki sarı sayfalar.
alertful.com – önemli randevularınız için e-posta alın.
bonanza.com – fotoğraflarınızdan arkaplanı kaldırın.
cloudconvert.com – online dosya dönüştürü. istediğiniz şeyi istediğiniz şeye dönüştürün.
7cupsoftea.com – bir nevi ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı
forget.me – google’da unutulmak herkesin hakkı. google sonuçlarından kendinizi kaldırın.
alternativeto.net – şuna alternatif olarak hangi program önerirsincilere gelsin.
easyascii.com – konsolda home dizinin için kullanılan ~ gibi klavyede bulunması zor ascii karakterlerini kolayca kopyalayın.
gifctrl.com – gif’leri ters çevirin.
jog.fm – koşarken dinlemelik müzikler.
teachmeanatomy.info – insan anatomisini öğrenin.
pdf.yt imgur2pdf. yeterince açık değil mi?
unplugthetv.com youtube’dan rastgele eğitici videolar bulun.
50waystogetajob.com – iyi bir iş ama nasıl?
rappad.co – ona bir kelime verin size şarkı sözü yazsın.

 

 

faydalı web siteleri ile ilgili aramalar
Emre Özcan 2017-02-26T13:17:36+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: