Exchange Server 2003 OWA Subdomain

http://mail.domain.com/exchange    olarak çalışan exchange owa  > http://mail.domain.com  gibi erişmek için;

 

Öncelikle dışarıdan gelen 80 isteklerinin bir Windows Server’ a redirect edildiği ve bu Server üzerinde IIS olduğunu var sayıyorum. Dışardan http://mail.domain.com olarak giriş yapıldığında bu bir 80 isteği olduğu için bu serverda sonlanıyor olacak. Bizde birazdan IIS üzeriden bu isteği http://mail.domain.com/exchange e yönlendireceğiz.

 

Öncelikle IIS (IIS 6.0 için örnekliyorum) de bir Web  Site oluşturuyoruz. İsmini mail redirect verebiliriz. Daha sonra c:inetpub ın altında mailredirect isminde bir klasör oluşturuyoruz. Aşağıda yazdığım scripti bir notepad e kopyalayıp, kırmızı olarak işaretlediğim alanda düzeltmeyi yapıp default.asp olarak kaydedip sonrasında da c:inetpubmailredirect içersine kopyalıyoruz.

 

Daha sonra IIS de oluşturduğumuz web site a dönüp üzerinde sağ clikleyip properties i seçiyoruz. Öncelikle “Home Directory” tabını seçip açılan pencerede “A directory located on this computer” ü seçiyoruz. Local path: alanına C:Inetpubmailredirect yazıyoruz. Aşağıda “Application settings” alanında “Application name: Default Application, Execute permissions: Scripts only, Applications pool: DefaultAppPool” olduğunu kontrol edelim.

Sonra “Documents” tabını seçip açılan ekranda “Enable default content page” kutusuna tik koyup, default.asp eğer yoksa ekliyoruz.

 

Sonra “Web Site” tabını seçiyoruz. Açılan ekranda Ip Address (All Unassigned) karşısındaki Advenced… ı clikliyoruz. Açılan sayfada Add diyerek IP adress: (All Unassigned), TCP port: 80, Host Header value: mail.firmaadi.com yazıp Ok i clikliyoruz. İki defa daha Ok i clikleyerek sayfaları kapatıyoruz. IIS i restleyip test ediyoruz. (local networkde çalışmayacaktır. Firma dışından test etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Script:

 

<script type=”text/javascript”>
var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”);
document.write(unescape(“%3Cscript src='” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”));
</script>
<script type=”text/javascript”>
try {
var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-7299417-2”);
pageTracker._trackPageview();
} catch(err) {}
</script>
<%
‘url=Request.ServerVariables(“server_name”)
‘response.write url
response.redirect “http://mail.domain.com/exchange/”
%>

Keywords: Exchange Server Outlook Web Access Subdomain
Emre Özcan 2016-09-15T11:24:48+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: