Coca Cola > Yahudi – Israil Ürünleri Boykotu

coca colaCoca Cola’yı İsrail malı ilan eden saf ümmetçiler.

Bir ABD firması olan Coca Cola’yı sürekli “İsrail mallarını boykot etme” saçmalığında en ön plana çıkaran, en başa ismini yazan saf ümmetçidir.

Öncelikle Coca Cola hayatta içmem, kola içeceksem pepsi içerim, bunu peşinen belirteyim.

Her neyse.

Şimdi Coca Cola olayını ele alalım hacılar.

Coca Cola bir İsrail firması değil, bir ABD firmasıdır. Coca Cola’nın sahiplerinin, yöneticilerinin İsrail ile Yahudilikle bir alakası yoktur. Filhakika Coca Cola’nın en tepesindeki adam ise Müslüman bir Türk’tür. (bkz: muhtar kent) ayrıca Coca Cola şirketinin hisselerinin hemen hemen tamamı halka açıktır. Yani bu hisselere sahip pek çok Müslüman da vardır.

Coca Cola firması, Müslüman dünyasının tepkisini çekmemek için, uzun yıllar boyunca İsrail’e ürün satmaktan imtina etmiş, İsrail’e satış yapmamıştır. Ayrıca, bütün bu olayların öncesinde; 1949 yılında Coca Cola İsrail’de bir fabrika kurmak istemiş; ancak İsrail hükümeti tarafından reddedilmiştir.

coca cola1 Nisan 1966 yılında Tel Aviv’deki basın konferansında iş adamı moshe bornstein, Coca Colanın sırf Yahudi olduğu için kendisiyle iş yapmak istemediğini, eğer Yahudilerle iş yaparsa Arap pazarını kaybedeceğinden korktuğunu anlatmıştır.

Bunun üzerine Coca Cola Arap pazarına girmiş ve bu pazarda önemli bir yer edinmiştir.

1966 daki gelişmelere dönersek; İsrail’e satışın reddedilmesiyle beraber müthiş bir Yahudi boykotu başlamıştır Coca Colaya karşı. Önce Manhattan da hizmet veren mount sinai hastahanesi bünyesinde Coca Cola satışını yasaklamıştır. Bunu, ünlü hotdog satıcısı nathan’s emporium izlemiştir. Akabinde coney adasıda cola satışını kesmiştir.

Boykotların dünya geneline yayılmasından korkan ve ırkçılıkla suçlanan Coca Cola, tel Aviv de bir fabrika kurmayı kabul etmiştir.

Tabii ki bu durum Arapların hoşuna gitmemiştir ve ağustos 1968 den 1991 yılına kadar sürecek Coca Cola boykot u başlamıştır.

1991 de boykot sona erince hemen ertesi sene pepsi İsrail’de fabrika kurmuş ve “yeni jenerasyonun tercihi” sloganıyla Yahudi pazarında yerini almıştır.

Pepsinin bu ikiyüzlü politikası; Ortadoğu’da çok kimsenin dikkatini çekmese de, Amerika’da kritik dönemler geçirmesine sebep olmuştur.

Çünkü herkes bilmektedir ki; Arap pazarını kaybetmek istemeyen pepsi, boykot zamanında “Coca Cola Yahudiler için, pepsi Araplar için” tarzında kampanyalar yapmıştır.

Tekrar başa dönecek olursak.

1-Coca Cola firmasının İsrail ile hiçbir alakası yoktur. Coca Cola’nın kurucuları; john s. pemberton ve asa griggs candler Yahudi değildir. the Coca Cola company’nin başındaki adam olan muhtar kent Müslüman Türk’tür.

2-Coca Cola company’nin bugünkü şirket yapısı tamamen halka açıktır. Halka arz edilmiş hisselerin sahipleri Hristiyan ve Yahudi olabileceği kadar Müslüman ve Arap da olabilirler.

3-Coca Cola uzun yıllar Müslümanların tepkisini çekmemek için İsrail’e yatırım ve satış yapmamış, bu yüzden “ırkçı” damgası dahi yemiştir.

4-sosyal medyada sürekli olarak çıkan “Coca Cola’nın bir senelik gelirini İsrail’e bağışladığına” dair söylentiler tamamen gerçek dışıdır. Herhangi bir belgesi ve kaynağı yoktur.

Son olarak the Coca Cola company’nin bu söylentiler üzerine yaptığı resmi açıklama şu şekildedir;

Coca Cola şirketi hiç bir politik veya dini oluşumu desteklememektedir ve kendi satışlarını etkileyebilecek hiç bir yanlı oluşuma yakın durmamaktadır.

Coca Cola şirketi farklı kültür, politika, sistem, din ve tarih anlayışına sahip 200 ülke ve bölgede satış yapmaktadır.

Satış yapılan bölgelerde Coca Cola şirketi yerel ortaklarla paylaşılmaktadır ve şirket; çok değişik ulustan ve arka plandan insanları istihdam etmektedir.

Yerel ortaklarımız, ürünlerimizi şişelemekte, dağıtmakta ve satmaktadır. Bunu yerel halkı istihdam ederek yapmaktadırlar.

Biz herhangi bir tarafı destekleyemez veya karşı çıkamayız.

İnternet üzerinde yayılan yalan/yanlış bilgiler içeren bu iddialar talihsiz ve akıl dışıdır.

Siz siz olun, bir ürün yahut ticari mal için “bu İsrail malıdır” yaftası yapıştırmadan evvel düşünün taşının. Zira bu tip dev firmalar, asla bu tip can sıkıcı şeylerle anılmak istemez, bunun bedelini ödetirler.

Yarın bir gün mahkeme koridorlarında the Coca Cola company senin karşına bir avukat ordusu çıkarır, ne yapacağını şaşırırsın seni saf ümmetçi bozuntusu. 19.07.2014 11:28 zulfikardarbesi

cocacola filistinEn büyük yatırımcılarından birisi olan warren buffett Yahudi değildir, alakası yoktur mesela.

Lakin her askere giden insanın fark edeceği üzere 20 yas civarı eğitimsiz kitlenin %90’ina bu hikâyeler etki etmektedir. Maalesef geleceğimizi bu profil belirleyecek, o bağlamda hazırlıklı olun bu tur abukluklara.

Bir topluluğu yönetmenin en kolay yolu o topluluğun bilinçlenmesini engellemektir bunun en kolay yöntemi ise dindir. Ilımlı İslam projesi de bu temeller üzerine kurulmuş olup Türkiye ayağında gayet başarılı sonuçlar alınmıştır. Son 12 yılda teknolojiyle iç içe olunmasına rağmen bir o kadar cahil kalabilmek ancak bilinçli bir stratejiyle mümkün olabilir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola

Ekşiden alıntıdır.
Emre Özcan 2016-09-15T11:22:21+00:00

About the Author: Emre Özcan

Emre Özcan 1984'de herhangi bir şeye tepki olarak doğdu. İkizler burcu bir bilişim çalışanı. İnsan ilişkileri,futbol,internet,sosyal medya,felsefe ve dini konularla ilgilenmeyi çok seviyor. Şimdilik Ataşehir'de tek başına yaşıyor zengin olunca Cihangir'e taşınacak.

2 Comments

  1. muhuttin 22 Temmuz 2014 at 14:46 - Reply

    Ha Amerika malı,ha İsrail malı ne farkeder?En büyük desteği İsraile’büyük şeytan Amerika vermiyormu?_

  2. Aygün 10 Ağustos 2014 at 11:31 - Reply

    haha 😀 Askerde tuvalette sıçtığı b*ku duvara sıvayanlar inanır buna..

Lütfen yorumlarınızla desteklemekten çekinmeyin

%d blogcu bunu beğendi: